Çay İçmek Demir Eksikliği Yapar Mı ?

Çay İçmek Demir Eksikliği Yapar Mı ?
7 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 343 kez okundu.

Çay içmek demir eksikliği yapar mı ?Siyah çay ile yeşil çay içinde bulunan bazı maddeler demirin vücutta birikmesine ve demirin vücut tarafından emilmesine neden olur. Yapılan araştırmalar sonucunda günde 4 – 5 bardaktan fazla çay tüketiminin kişide demir seviyesinin düşmesine neden olduğu gözlemlendi. Demir eksikliği, beraberinde kansızlığı da getiriyor. Uzmanlar çaysız yapamayanlar için çayın vücut üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak ve demir seviyesini korumak amacı ile C vitamini bol meyveler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Hamilelik dönemindeki kadınların, çlyak hastalarının, anemi hastalığı bulunanların, çocukların ve doğurganlık dönemindeki kadınların çay tüketimini daha dikkatli yapmaları gerekir. Normal insanlarda çayın vücutta demir eksikliği yapması daha az görülen bir durum iken zaten demir eksikliği bulunan kişilerde daha çok demir eksikliğine yol açıyor. Düzenli olarak çay içmek, genel anlamda demir eksikliği yaratmasa da fazla çay tüketimi vücuttaki demir oranının azalmasına neden olur.

Demir eksikliğinin belirtileri, kişiden kişiye göre farklılık gösterse de halk arasında en çok görülen belirtiler arasında halsizlik, kronik yorgunluk hissi, dil ve boğaz kısmında sık sık iltihaplanma oluşumu, sinirlilik hali ve konsantrasyon düşüklüğü yer alır. Bu belirtiler sizde de var ise bunun nedeni gün içinde çok fazla miktarda çay tüketmeniz olabilir. Bunun için çay tüketimini azaltmalı ve çayın olumsuz etkilerini azaltmak için bol bol C vitamini yüksek meyveler tüketmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git