Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Yenilir ?

Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Yenilir ?
7 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 27 kez okundu.

Çocuklarımız hayatımıza anlamlandıran en güzel varlıklardır. Doğumdan itibaren üzerlerine titrer ve her şeyin en iyisini onlara vermek için çaba sarf ederiz. Sağlıklarına, beslenmelerine ve eğitimlerine geliştikleri süre boyunca önem veririz. Ancak eğitim hayatına ilk başladıklarında ortaya bir sorun çıkar; okul korkusu ve buna bağlı gelişen uyum sorunu. Çocukların hayatları boyunca pek çok korkuları olur ve bu korkular çoğu zaman hafif ve aşılabilecek düzeydedir. Okul korkusu da bunlardan biri olup kuvvetli bir endişeyle doğar ve sonuçta çocuk okula gitme konusunda isteksizlik yaşar. Bu korku her çocukta görülen bir durum değildir. Korkuyu yaşayan çocuklar için de temelde yatan sebep anne ve babadan ayrılma korkusudur. Bunun dışında okulun yapısı ve diğer çocukların davranışları da bu korkunun ilerlemesiyle ilgili önemli faktörler oluşturur.

Bunlar dışında anne babanın sürekli şehir dışına seyahate çıkması, evde mütemadiyen tartışmanın olması, aileye gelecek yeni bir bebeğin olması, anne babanın çocuğa fazla korumacı davranıp gereksiz yere üstüne düşmesi, anne ve babanın boşanmış olması, annenin endişelerini çocuğa da yansıtacak kadar ileri gitmesi, ailenin evi taşıması ve çocuğun bu yeni çevreye alışma sürecinde göstereceği uyumsuzluk da okul korkusunu tetikleyen faktörlerdir. Okul korkusuna maruz kalan çocuklarda mide bulantısı, kusma, baş ağrısı gibi fiziksel tepkimeler de görülür.

Bütün bunları önlemek için öncelikle ailenin çocuklarının korkmasına sebep olacak davranışlar sergilememesi gerekir. Çocuğun okulda rahat edemeyecek kadar küçük olduğu düşüncesine kapılıp bunu çocuğuna da hissettirmemelidir. Okula gitmeyi sevmediği ya da istemediği için çocuk azarlanmamalıdır. Bu konuda taviz vermek de çözüm değildir, uygun bir dille ısrar etmek daha doğru olacaktır. Korku, evdeki sorunlardan kaynaklanıyorsa önce bu sorunlara çözüm bulmak gerekir. Bunun dışında çocuk kendini rahat ve güvende hissedene kadar sınıfta oturabilir, daha sonraki günlerde okul daha öncesinde 1- 2 saat zaman geçirebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda çocuğu okulun bahçesinde bırakıp dönmeniz süreci tamamladığınızı gösterir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git