Bronzlaştırıcı Kremlerin Zararları Nelerdir ?

Bronzlaştırıcı Kremlerin Zararları Nelerdir ?
12 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 88 kez okundu.

Bronzlaştırıcı kremler güneş ışığına maruz kalmadan cilt renginin bronzlaştırmasını sağlayan bir tür kimyasal kremdir. Günümüzde oldukça yaygınlaşan ve yaz mevsiminin gelişi ile çok sık tercih edilen kremdir. Birçok çeşidi olmasının yanında fiyat uçurumları da göze çarpmaktadır. Kullanıldığında ise etkisi birkaç gün sürer ve sonrasında cilt yeniden eski halini alır. Bayanların, özellikle yaz aylarında sık sık kullandığı kremlerden biridir. Veya tatile gidemeyenler için dışarı çıkarken bile sürdüklerinde etkisini hemen görebilmektedirler. Bronzlaştırıcı kremler, kullanımına göre cilt tonları arasında, her zaman aynı sonucu vermeyebilir. Cildin açıklığına, koyuluğuna göre kullanım yoğunluğuna bağlı olarak net sonuçlar elde edilebilir.

Bronzlaşma ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kuşkusuz güneşten koruyucu ürünler ve bunların kullanımıdır. Bunlardan bazıları ise; losyon, sprey, jel veya başka bir tropikal formda hazırlanan ve güneş kaynaklı ultraviyole ışınların bir kısmını apsorbe eden veya yansıtan ürünlerdir. Cildin nem onarımını arttırmak üzere birçok karışımlar ile hazırlanırlar. Diğer önemli konu ise gerekli korumayı sağlamak için kullanılması gereken miktarın birçok kişi tarafında kullanılmıyor olması ve uygulama sıklığı konusundaki problemlerdir. En gelişmiş kremlerin ise koruma süresi en fazla iki saat olarak kabul edilir. Yani kremleri otuz kırk dakika arasında tazelenmesi gerekir.

Bronzlaştırıcı kremlerin zararları, içerisinde kanserojen madde taşıma risklerinin fazla olmasıdır. Birçok kozmetik ürünlerde olduğu gibi bronzlaştırıcı kremlerde de kansorejen madde olabilmektedir. Bu sebeple olan ürünün içerisindeki maddeler ve özellikle markası çok büyük derece de önemlidir. Düşük maliyetli kremlerin zararları ise olduğundan fazladır, ve etkileri bazen görülmez. Bunun için gereksiz ödemeler yaparak bütçenizi da çok sarsıcı olabilir. Veya düşük fiyatlı kremlerin görünmez yan etkileri oluşabilir, bu da sağlığınızı önemli derecede etkileyebilir. Güneşsiz kullanılan bronzlaştırıcı kremlerin zararı genellikle kullanımından hemen sonra güneş ışınlarına maruz kalmak ile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bronzlaştırıcı krem kullanıcıları, güneş ışığına maruz kalacaklarsa en azından bir güneş koruyucu da kullanmalarında yarar vardır.

Bronzlaştırıcı kremlerin hamilelikte oldukça büyük zararları vardır. Kanserojen madde taşıyan bronzlaştırıcı kremlerin anne karnındaki bebekler üzerinde bile olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Kremlerin içerisinde bulunan bu maddeler hamilelikte hamilelik de düşüklüğe, erken doğuma ve aynı zamanda çok sık rastlanan insanlarda kısırlığa bile yol açabilir. Bronzlaştırıcı sprey zararlı değil diye alımı fazla olabilir, ama kullanılan her kimyasallar, kremler vücudun büyük ölçüde zararları vardır. Güneşsiz bronzlaşma, toksik olmayan bir şekilde bronzlaştırma sağlayan kozmetik mekanizmasıdır.

Güneş ve cilt üzerindeki sonuçlarına maruz kalmadan bronzlaşma anlamına da gelir. Tabi ki bunlar hep zararlıdır, ama insanlar kendilerini daha güzel ve çekici kılmaları için bu yöntemlerin sonuçlarını bile bile yaptırmak istiyorlar. Kimyasala başvurmadan doğal yöntemler ile bronzlaşma sağlayabilirsiniz. Doğal yağlarla hem cildinizi koruyup hem de sağlıklı bronzlaşmak mümkün olabilir. Bu yüzden hem cebinizi yakıyor hem de sağlığınıza zarar verecek uygulamalara başvurmayın. Siz sadece kendi sağlığınızdan zarar görürsünüz, başkaları görmez. Bunun için önce sağlık…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git