Boyun Ağrısını Önlemenin Yolları

Boyun Ağrısını Önlemenin Yolları
28 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 238 kez okundu.

Boyun ağrısını önlemenin yolları.Yaşadığımız dönem ve çalıştığımız işler dolayısıyla çoğumuz günün neredeyse yarısını masa başında geçiririz. Boyun ağrıları genellikle yapılan yanlış hareketler ve uzun süre yanlış oturmaktan kaynaklanır. Boyun ağrıları, basit ağrı kesicilerle giderilebildiği gibi gün içinde uygulanan sıcak-soğuk kompresler de işe yarayabilmektedir. Bunun için ağrılı bölgeye 20 dakikalık sürelerle buz torbası veya havluya sarılmış buz parçaları ile kompres yaptıktan sonra ılık bir duş almak veya sıcak su torbası uygulamak yeterli olmaktadır. Boyun ağrılarının tekrarlamaması için yapmanız gerek basit ama etkili yöntemler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

• Yüzüstü yatmak boynunuza fazladan yük bindirmektedir. Bu yüzden yüz üstü yatmaktan kaçının.
• Dişlerinizi sıkmamaya gayret edin. Bu hareket boyun kaslarını gereceğinden ağrıyı tetikler.
• Düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerin tekrar eden ağrıları geliştirme olasılığı çok daha azdır. Masa/Bilgisayar başında çalışırken belirli aralıklarla boyun egzersizleri yapmanız da faydalı olacaktır.
• Masa başı işiniz varsa sık sık gerinin. Omuzlarınızı yukarı doğru kulak hizasına kadar yükselttikten sonra düşürebildiğiniz kadar düşürün. Bunu beş defa tekrar edin. Kürek kemiklerinizi birleştirin ve beş saniye süreyle öyle durduktan sonra gevşeyin. Yan boyun kaslarınızı esnetmek için oturur pozisyonda sol elinizle koltuğunuzun oturağına tutunarak gövde ve boynunuzu zıt tarafa doğru eğin. Ardından bu hareketi sağ elinizle tekrar edin.
• Telefonda konuşurken ahizeyi kafanız ve omzunuz arasında sıkıştırmaktan kaçının. Bu hareket boyun kaslarınızın kasılmasına ve halk arasında tutulma dediğimiz kas zedelenmesine neden olur. Telefonda çok konuşuyorsanız kafanıza yerleştireceğiniz bir kulaklık-mikrofon tertibatı edinin.
• Ekran göz hizasına gelecek şekilde çalışma masanızı, koltuğunuzu ve bilgisayarınızı ayarlayın. Oturduğunuz sandalyenin sırtınızı destekleyen bir sandalye olduğundan emin olun.
• Aracınızdaki kafa desteğini ayarlayın. Doğru ayar, başınızı ve boynunuzu daha iyi destekleyecektir.
• Uzun süreler araç kullanıyor veya bilgisayar başında çok zaman geçiriyorsanız sık sık mola verin. Molalarda ayağa kalkıp birkaç adım da olsa yürüyün. Boynunuza fazladan yük bindirmemek için kafanızla omurganızı düz bir çizgi halinde tutmaya gayret edin.
Eğer dikkat etmenize rağmen ağrılarınız devam ediyorsa veya şiddetini arttırıyorsa doktora başvurun. Boyun bölgenizde fıtık ve benzeri bir rahatsızlık varsa tedavi olmanız gerekebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git