Boğaz İltihabı Nasıl Geçer ?

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer ?
8 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 228 kez okundu.

Boğaz iltihabı, virüsler, bakteriler, alerjiler ve nadiren de olsa mantarlara bağlı olarak ortaya çıkan başta bademcikler ve yutak olmak üzere boğaz bölgesindeki enfeksiyonlardır. Özellikle kış aylarında görülen boğaz iltihabı ağrı, şişme ve dilde kızarıklık, burun akıntısı, yutkunma zorluğu, yüksek ateş, lenf düğümlerinde şişliklerle kendini göstermektedir. Çocuklar ve yaşlılarda sıklıkla görülür ve nedenleri bademcik iltihabı, tonsilit, faranjit, kızamık, suçiçeği, grip, adenovirüs, kızamık, aftlar ve gırtlak iltihabı gibi viral; sinüzit, streptokokal boğaz ağrısı, boğmaca ve epiglotit gibi bakteriyal kaynaklı olabilir.

Boğaz iltihabı tedavisinde ilk durak tıbbi tedavidir. Tıbbi tedavide en etkili yöntem antibiyotiklerdir ancak son zamanlarda antibiyotiklerin yol açtığı çeşitli problemler dolayısı ile vaka ağır olmadığı müddetçe uygulanmaz. Enfeksiyon viral kaynaklıysa vücut kendi kendini onarabilir, dolayısıyla zaman verilir; alerji kaynaklıysa antialerjik ilaçlar uygulanır; mantar kaynaklıysa anfungal ilaçlar kullanılarak tedavi edilmeye çalışılır. Ancak bu yolları tercih edebilmek için enfeksiyonun kaynağı net olarak bilinmelidir. Bunun yanında doktorlar da son zamanlarda doğal tedavi yöntemlerine daha sık başvurmaktadırlar:

Tuzlu su ile gargara yapma yöntemi çok eskiden beri bilinmektedir. Ancak tuzlu su yutulmamalıdır ve hipertansiyon hastaları kesinlikle bu yöntemi tercih etmemelidir.

Aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerin yerine ılık olanlar tercih edilmelidir çünkü sıcak boğazı tahriş ederek iltihabın yayılmasına neden olur ve tedavi sürecini uzatır. Aynı şekilde içecekler de ılık olarak tüketilmelidir. Bul içilmelidir.

Et ve tavuk suyu ile pişirilen çorbalar enfeksiyon tedavisinde olumlu etkilere sahiptir.

Zencefil, ıhlamur, rezene, papatya, biberiye çayları antiinflamatuar (iltihap kurutucu) etkiye sahip olduklarından dolayı boğaz ağrısını geçirmede en önemli tedavi edici ajanlardır.

Antiifnlamatuar etkisi ile soğan ve sarımsak da boğaz ağrısını tedavi edici ajanlardır. 2-3 adet soğan ve 2 diş sarımsağı ezerek suyunu çıkarıp bu özütü, 1 litrelik su ile karıştırarak gargara yaparak boğaz ağrısı geçirilebilir.

Yoğun baharat içerikli boğaz pastilleri ve boğaz spreyleri; nane, limon, zencefil gibi bitki karışımları; zerdeçal veya zencefil ve balla hazırlanan karışımlar da boğaz iltihabını geçirici özelliktedirler.

Bir su bardağı ılık suya bir yemek kaşığı sirke veya biraz şap ilave edip homojen bir hale gelene kadar karıştırılarak hazırlanan karışım ile her gün düzenli bir şekilde gargara yapmak da boğaz iltihabı ile baş etmede işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak bu karışımlar kesinlikle yutulamamalıdır aksi takdirde sindirim sistemi organlarında hayati risklere sebep olabilirler.

Bir bardak kaynatılıp ılıtılmış suyun içerisine bir limonun tamamının suyu sıkılır, içerisine bir çay kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı bal eklenirse ve bu karışım gün içerisinde azar azar tüketilirse kısa zamanda boğaz iltihabı sorunu defedilebilir.

Enfeksiyonun tedavisi süresince bol bol yeşillik ve C vitamini içeriği yüksek olan meyveler tüketilmeli, dengeli beslenilmeli, sigaradan uzak durulmalı, kirli havada dışarı çıkılmamalı, evin nem dengesi sağlanmalı ve hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git