Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları
8 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 233 kez okundu.

Özellikle kış aylarında sıklıkla görülen, boğazda alerjik veya iltihabi reaksiyonların göstergesi olan boğaz ağrısı, tedavisinde çoğunluk antibiyotik uygulanan bir problemdir. Son zamanlarda antibiyotiğin zararlı etkileri yapılan araştırmalara göre gittikçe arttığı için ileri bir enfeksiyon durumu söz konusu olmadığı müddetçe antibiyotik kullanımındansa doğal tedavi yöntemlerini tercih etmek gerekmektedir. Doğal tedavi yöntemlerinin en etkilisi de şüphesiz geçmişten günümüze etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış olan bitki çaylarıdır. Boğaz ağrısını organlara ve bağışıklık sistemine fazlaca zararlı etkisi olan antibiyotikler yerine bitki çayları ile kontrol altına almak isteyenlere birkaç öneri:

Meyan Kökü Çayı: Yöresel halk tarafından uzun yıllardır kullanılan bu çay hazırlandıktan sonra günde eşit aralıklarla 4 kere gargara yapılır veya tedavi süresince günlük iki bardak tüketilir.

Ada Çayı: Antiinflamatuar etkisi ile bilinen adaçayı boğaz enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen boğaz ağrılarının da bir numaralı düşmanıdır. İçerisine eklenen limon ile de tüketilirse hem enfeksiyon iyileştirilir hem de yeni oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçilir. Ada çayını demlerken adaçayının miktarına dikkat edilmeli bir bardak kaynatılmış suya 2-3 tutam atılarak on beş dakika demlenmeli ve günde bir sabah ve bir akşam olmak üzere toplamda ki fincan tüketilmelidir.

Okaliptus Çayı: Ülkemizde pek bilinmese de son dönemler de oldukça popülerlik kazanan bu çay grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişen boğaz ağrısının dindirilmesini sağlar. Bu çayı hem içebilir hem de gargara yapabilirsiniz.

Nane Çayı: İçeriğindeki uçucu bileşenler sayesinde boğazı yumuşatarak boğaz kuruluğuna bağlı olarak gelişen boğaz ağrısının dindirilmesini sağlar. Günde bir veya iki fincan tüketilebilir ancak reflü problemi yaşayanlar bu çaydan uzak durmalıdır.

Nar Kabuğu Çayı: 2 çay kaşığı kurutulmuş nar kabuğunun üzerine bir su bardağı kaynatılmış su ilave edilerek ağzı kapalı bir şekilde cam bir kapta 10 dakika demlenerek hazırlanan nar kabuğu çayı, içeriğindeki polifenolik antioksidan bileşenler sayesinde iltihabi boğaz ağrılarının dindirilmesini sağlar.

Karanfil Çayı: Karanfilin içeriğinde bolca bulunan öjenol isimli uçucu bileşen antiseptik ve ağrı kesici özellik göstererek boğaz ağrısını dindirir. Bu çay bir bardak kaynatılmış suya 3-4 adet karanfil eklenerek ağzı kapalı bir şekilde dinlendirildikten sonra tüketilir.

Papatya Çayı: Sinirleri yatıştırıcı, karın ve mide ağrılarını hafifletici ve uyku düzenleyici gibi etkileri daha çok bilinse de özellikle soğutulmuş papatya çayı ile yapılan gargara ağız için hijyeni sağlayarak boğaz ağrılarına da iyi gelir.

Meyan Kökü Çayı: İçeriğindeki sopanin adlı bileşenler ve türevleri sayesinde balgamı sıvılaştırarak balgam söktürücü etki oluşturan olan meyan kökü, aynı zamanda balgam birikimine bağlı olarak gelişen boğaz ağrısının dindirilmesine de yardımcı olmaktadır. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı toz meyan kökü ekleyip ağzı kapalı bir şekilde 15 dakika demleyerek tüketilebilir. Bahsi geçen bitki çaylarını günde karışık olarak tüketmekten kaçınılmalıdır. Çünkü bazı içerikler birbirleriyle antagonist etki göstererek zehir etkisi yapabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git