Bitki Çayı Tüketirken Nelere Dikkat Etmeli ?

Bitki Çayı Tüketirken Nelere Dikkat Etmeli ?
18 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 221 kez okundu.

Bitki çayı tüketirken nelere dikkat etmeli ?Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimiz oldukça zayıflar. Bunda hiç şüphesiz ki soğuk hava en etkili durumdur. Vücut ısımızı biraz da olsa yükseltmeye yardımcı olan bitki çayları, çoğumuz için vazgeçilmezdir. Lezzet olarak onlarca seçeneği olan bitki çaylarının tüketiminde dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta vardır.

Bunlardan ilki bitki çaylarını iki türlü tercih edebiliriz, doğal yollarla kurutulmuş bitkilerle ve poşet içerisinde satılan tozlarla. Doğal yollarla kurutulmuş bitkiler, genellikle taze olarak toplanıp güneşte kurutulan bitkilerdir. Bunların tüketiminde bu bitkilerin çok yoğun tozlu olmamasına, tozluysalar da demlenmeden önce yıkanmasına dikkat edilmelidir. Poşet içinde toz olarak satılan bitki çaylarını ise demlerken suyun sıcaklığına dikkat edilmesi gerekir. Su kaynar kaynamaz poşetler içine atılmamalıdır. 2-3 dakika bekleyip, suyun ilk sıcaklığını atması beklenmelidir. Daha sonra poşetler suyun içine konulmalıdır. Ayrıca poşetler de sıcak suyun içinde, çok uzun süre kalmamalıdır. Zira poşetin içindeki partiküllerin yapısı bozulur ve istenilen verim alınamaz, ayrıca çayın tadında acılaşma meydana gelebilir.

Bitki çaylarını tüketirken dikkat edilmesi gereken bir diğer püf nokta da bitki çaylarının içerikleridir. Bağışıklık sistemini, sindirim sistemini, uyku düzenin düzenlemeye yönelik bitki çayları bulunmaktadır. İçerdikleri otlara göre bu etkiler mümkün olabilmektedir. Özellikle sindirim sistemini düzenlemeye yönelik poşet bitki çayları çok fazla ishal yapma etkisi bulunan otun karışımından hazırlanmaktadır. Bu çayların sürekli tüketimi bağırsaklara zarar vermektedir. Bu nedenle böyle çayların haftada bir veya en fazla iki kere tüketilmesine, daha fazla tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git