Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir ?

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir ?
8 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 246 kez okundu.

Başta Akdeniz Bölgesi olmak üzere iklim şartlarına kolayca uyum sağlayabildiğinden dolayı hemen hemen her yerde yetişebilen, yaprak dökmeyen çalı benzeri bir bitki olan biberiye, özellikle balık ve et yemeklerine baharat olarak kullanımı ile mutfaklarda kendine yer edinmiştir. Bunun yanında içeriğinde bulunan zengin antioksidan ve vitamin çeşitliliği sayesinde bilim insanları tarafından tüketimi önerilen, yöre halkı tarafından da geçmişten günümüze çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılan formu tüketimi de hazırlanması da bir hayli kolay olan biberiye çayıdır. Biberiye çayı, 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiyeyi bir fincan soğuk suya ilave edip 10 dakika kaynatıp 10 dakika demlendirerek porsiyon halinde hazırlanır.

Kendine has çamsı tadı, tazelik ve canlılık veren muazzam kokusu sebebi ile daha çok baharat olarak anılsa da çay olarak tüketildiğinde içeriğindeki yararlı ancak uçucu bileşenler suya geçeceğinden hastalıklardan korunma, hastalıkların tedavisi gibi insan organizmasına birçok yararı olacaktır. Temelde hafızayı ve bağışıklık sistemini güçlendirse de biberiye çayının faydalarını bu derece sınırlamak mümkün değildir. Çünkü,

Güçlü bir anti-inflamatuar ve antioksidan ajandır: Yapılan araştırmalara göre biberiye içeriğindeki antioksidanlar bakımından en az yeşil çay kadar değerlidir. Bu güçlü antioksidan içeriği sayesinde bir takım çevresel faktörler nedeni ile vücudumuzda oluşan, cilt yaşlanması ve kansere sebep olan serbest radikallerle savaşarak onları bağlar ve zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Bunun yanında bağışıklık sistemini geliştirerek vücudu zararlı mikroorganizmalardan korur. Özellikle grip gibi viral enfeksiyonlar süresince düzenli olarak tüketildiğinde tedavi edici etkisi vardır.

Sindirim sisteminin bütünlüğünü sağlar: Vücudun ikinci beyni olarak adlandırılan ve sindirim sisteminin ana organı olan ince bağırsaktaki yararlı bakterilerin çalışmasını destekleyerek hazımsızlığı giderir, kolon kanserine karşı korur ve dispepsi (karında sürekli ağrı) hastalığının iyileşmesine yardımcı olur.

Kan dolaşımını rahatlatır: Kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin kandaki konsantrasyonunu düşürerek damar duvarı kalınlaşmasını önler ve bu sayede dolaşım sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar. Buna bağlı olarak kalp sağlılığının devamlılığına da faydası vardır.

Beynin fonksiyonel sağlığına iyi gelir: Biberiyenin içeriğindeki karnosik asit, beyin duvarını aşabilecek derecedeki güçlü ve zararlı bileşikler ve mikroorganizmalara karşı zehir etkisi oluşturarak beyni bu zararlılardan korur. Özellikle Alzheimer gibi hastalıklara sebep olan beta-amiloid ile mücadele etmektedir. Ayrıca biberiye, Japon araştırmacılar tarafından yürütülen araştırmalara göre beynin çabuk yaşlanmasını önleyen bitkilerdendir. Bunun yanında zihinsel ve bilişsel yeteneklerin gelişimine pozitif katkıda bulunarak hafızayı güçlendirir.

Her türlü kanser ile mücadele eder: Başta anti-proliferatifler olmak üzere içeriğinde birçok güçlü antioksidan bileşen bulunduran biberiye, vücuttan biriken toksinler ve serbest radikallerin idrar yolu ile vücuttan atılmasını sağlayarak her türlü kansere karşı vücudu korur. Bunun yanında kıyma gibi içerisinde kansere sebep olabilecek bileşenler bulundurabilen besinlere biberiye özütü eklendiğinde bu zararlı bileşenleri bağlayarak etkilerini yok ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git