Biberiye Çayı Nasıl Demlenir ?

Biberiye Çayı Nasıl Demlenir ?
8 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 237 kez okundu.

Biberiye çayı nasıl demlenir ?Hak arasında kuş dili olarak bilinen ve içinde bulunan B1,B12,B3,B2 ve C vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini ve çeşitli mineraller sebebiyle sağlığa ciddi faydaları olan biberiye çayı hazırlanışı bakımından da gayet zahmetsizdir. Fakat çayın besin değerini korumak adına en önemli kısmı pişirme kısmıdır. Yanlış demleme, çayın bütün faydalalı etkilerinin ortadan kalkmasına sebep olabileceği için dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.Biberiye çayı demlemek için öncelikle önemli olan kuru biberiye mi yoksa taze biberiye mi kullandığınızdır. Çünkü buna göre ölçü değişmektedir.

Eğer kuru biberiye kullanacaksanız 1 büyük fincan suya iki çay kaşığı biberiye -biberiyelerin ince kıyılmış olması tavsiye edilmektedir-, eğer taze biberiye kullanacaksanız 1 büyük fincan suya bir çay kaşığı biberiye eklemeniz uygun olacaktır. Eğer daha açık ya da daha koyu seviyorsanız ölçüleri kendinize göre artırıp azaltabilirsiniz. Suyu kaynatıp fincana ekleyiniz. Ardından içine uygun ölçüde biberiyeyi ilave ediniz. 10 dakika kadar demledikten sonra şeker kullanıyorsanız onun yerine balla tatlandırabilirsiniz. Fakat tatlandırmadan içmeniz sağlık açısından daha uygun ve çayın tam etkisini gösterebilmesi adına daha faydalıdır. Veya daha farklı aromlar katmak isterseniz bir kaç damla limon ya da birazcık tarçın ekleyebilirsiniz.

Genellikle tavsiye edilen ölçü yemeklerden sonra bir bardak tüketilmesidir. Fazla tüketilmesi yan etkilere neden olabilir ve hamileler,kolit ve yüksek tansiyon hastaları ve mide ülseri rahatsızlığı yaşayan kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git