Beyin Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Beyin Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?
29 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 240 kez okundu.

Beyin kanaması nasıl tedavi edilir?Beyin kanaması, halk arasında bilinen adıyla inme çoğu zaman ölümle veya ağır sakatlıklarla sonuçlanan çok ciddi bir sağlık problemidir. Çoğunlukla baş ağrısı, çift görme, baş dönmesi, ışığa karşı hassasiyet, konuşma güçlüğü gibi belirtileri olabilir. Acilen hastaneye yetiştirilmesi durumunda hastanın kurtulma şansı yüksektir. Beyin kanaması, beyindeki atardamarın duvarında oluşan bir zayıflık neticesinde genişleme oluşması ve burada kanama meydana gelmesidir. Nedenleri arasında şeker hastalığı, genetik yatkınlık, hipertansiyon ve kafaya darbe alınması olabilir. Beyin damar yapısının bozukluğu veya beyindeki tümörler de beyin kanamasını tetiklemektedir. Tanı, doğrudan muayenenin yanı sıra beyin tomografisi, beyin anjiyografisi, MR gibi birçok görüntüleme yöntemleri ile konulabilir. Peki beyin kanaması durumunda tedavi nasıl olur?

Öncelikli olarak kanamanın nedeni belirlenip ona göre tedavi uygulanmalıdır. Eğer tansiyona bağlı beyin kanaması gerçekleşmişse önce tansiyon düşürülür. Cerrahi müdahale gerekiyorsa uygulanır. Bazen kanama az ve risk düşük olduğu için sadece gözlem ve takip yeterli olabilir. Bu durumda doktor ilaç kullandırıp,düzenli kontrol isteyebilir. Cerrahi tedavi gerektiren durumlarda ise kafatasından parça çıkarılarak kanamanın olduğu bölgeye müdahale edilir ve pıhtı temizlenir. Cerrahi müdahale sonucunda bu bölgede komplikasyon oluşma riski vardır. Aynı zamanda hastanın genel durumu, yaşı, kanamanın oranı da tedavinin riskini belirleyen unsurlardır. Tedavi tamamlanıp hasta evine dönene kadar hayati risk devam eder.

Tedavi sonrasında beyin veya vücut fonksiyonlarında kalıcı hasar olabilir. Görmede bozukluklar, algısal problemler, yorgunluk, baş ağrıları, konsantrasyon güçlükleri, kısmı felç bunlardan birkaçıdır. Tedavi sonrası hasta beslenmesinden yaşam tarzına kadar birçok şeye dikkat etmeli, beyin kanamasının tekrarlama riskine karşı temkinli olmalıdır. Alkol ve sigara kullanımına tamamen son vermeli, çay ve kahve gibi kafein tüketimini de sınırlamalıdır. Ayrıca doktor kontrollerini ihmal etmemelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git