Bel Ağrısı Hangi Problemlerin Belirtisi Olabilir?

Bel Ağrısı Hangi Problemlerin Belirtisi Olabilir?
17 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 249 kez okundu.

Bel ağrısı hangi problemlerin belirtisi olabilir?Vücudumuz, pek çok rahatsızlığın belirtisini önceden verir. Kendi kendimize teşhis koyabilmek ve doğru zamanda doktora gidebilmek için vücudumuzu doğru dinlemek çok önemlidir. Bazen bir ağrı çok başka rahatsızlıkların sebebi olmaktadır. Bu nedenle uzun süren ve kronik hala gelen ağrılarda mutlaka doktora başvurmalıyız. En sık görülen ağrılardan biri ise bel ağrısıdır. Halk arasında bel ağrısının sebebi ve tedavisi ile ilgili pek çok söylenti vardır. Ancak bel ağrısı sandığınızdan daha ciddi hastalıkların sebebi olabilmekte ve hayatı oldukça olumsuz etkilemektedir.

Bel ağrısı ile ilgili akla ilk gelen hastalık bel fıtığıdır. Ancak her bel ağrısı bel fıtığı belirtisi değildir. Bel kayması, kireçlenme gibi rahatsızlıklar da bel ağrısının sebebi olabilmektedir. Bel ağrısı, bel bölgesinde bulunan kemikler, kaslar, disk ve bağ dokuları kaynaklı olabilmektedir. Düzenli fizik tedavi ile ya da ameliyat ile bu rahatsızlıkların tedavisi mümkündür. Ancak bel ağrısı omurilik tümörü ve enfeksiyonu gibi daha ciddi rahatsızlıkların da belirtisi olabilmektedir. Bunun temel nedeni strestir. Stres nedeniyle beyinden omuriliğe giden uyarılar sonucu belde yumrular oluşmaktadır. Ayrıca duruş bozuklukları da bel rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bel ağrısı romatizmal hastalıkların nedeni olabileceği gibi bazen kanser veya kemik erimesinin belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır.
Ağırlık kaldırırken bele çok yüklenmek de belin ağrımasına neden olabilmektedir. Yerden bir şey alırken veya bir şeyi kaldırırken, bele fazla yüklenmemeli ağırlığı ayaklara vermelidir. Yerden bir şey alırken bel değil ayaklar bükülmelidir. Egzersiz yaparken dikkat edilmeli, ani hareketten kaçınmalı ve vücut ısınmadan spora başlanmamalıdır. Bunun yanında bel ağrısı, üşütmekten kaynaklı da olabilir. Belin terliyken soğukta kalması, sıcak tutulmaması gibi nedenlerle oluşan ağrılar sıcak kompres veya fizik tedavi ile tedavi edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git