Bebeklerde Uyku Hijyeni Nasıl Sağlanır ?

Bebeklerde Uyku Hijyeni Nasıl Sağlanır ?
10 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 1 kez okundu.

Bebeklerin gece ile gündüz arasındaki farkı anlamaları dördüncü aylarından sonra olmaktadır. Bu nedenle bebeğin dördüncü ayından sonra gece uykularının uzatılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için bebeğin karnı akşam saat dokuz ile on arasında doyurulduktan sonra yatırılmalı ve sabah saat 6-7 ye kadar da bebeğe dokunulmaması gerekir. Ancak bebeğin kilo sorunu varsa ve kilosu olası gereken normal kilosunun altında ise geceleri de beslenmesi gerekmektedir. Bebeğin halen meme emiyor olması halinde göğüste değil yatakta uyumasına dikkat edilmelidir. Çünkü göğüste uyumaya alışan bir bebek sürekli bunu istemeye başlayacaktır. Göğüste uyumaya alışmış olan bir bebek ise gece uyandığında göğüste değil de yatakta olduğunu fark edince bu duruma ağlama ve huzursuzluk ile tepki gösterir.

Bebeklerde Doğru Uyku Pozisyonları

Bebeğin uyumasın için yatırıldığı pozisyona dikkat edilmelidir. Bebeğin yüzükoyun yatırılması, bebeklerde görülen ani ölümlerin ve kalça çıkığı rahatsızlıklarının en önemli nedenlerindendir. Bebeğin sırt üstü yatırılmasının en doğru yatış pozisyonu olduğunun söylenmesi doğrudur. Ancak bebeğin ilk 3 ayında kafa tasının çok yumuşak olması sebebiyle hiç sağına ve soluna yatırılmayan bebeklerin başlarının arka kısmı zamanla düzleşmektedir. Bebeğin yalnızca sağ ya da sol tarafına yatırılması da bebeğin başında ve yüzünde simetri bozukluklarının oluşmasına neden olur. Bu nedenle doğru olan ve yapılması gerekin bebeğin her emzirmeden sonra farklı bir pozisyonda yatırılmasıdır. Yatağın baş kısmının biraz yükseltilmesi gerekmekte olup bebeğin bir yaşına gelmesinden önce yastık kullanılması önerilmemektedir.

Uyku Hijyenini Sağlamanın Yolları

Uykuya çabuk dalmaya, uykuyu yeterince sürdürebilmeye ve uyku alınarak huzurlu bir şekilde uyanmaya uyku hijyeni adı verilmektedir. Bebeğin uyku hijyeninin
sağlanması için dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

1. Uyuma zamanın geldiğinin bebeğe yaklaşık olarak yarım saat öncesinden hissettirilmesi ve bu durumun devamının da sağlanması gerekir.
2. Bebeğin gebelik süresince veya banyo yapılmasından sonra aynı tür müzik dinletilerek uyutulması önemlidir.
3. Bebeğin uykuya dalmada zorlanma yaşaması halinin mevcut olması halinde bebeğin yanına uyku arkadaşı adı verilen, alerjik olmayan, tüylü veya tüysüz oyuncakların verilmesi mümkün olup bebek bunlara sarılarak kendisini güvende hisseder ve bu durumda uykuya daha rahat bir şekilde dalmasına yardımcı olur.
4. Dördüncü ayından küçük olan bebeklere yarım kundak yapılması uyku süresinin uzamasına yardımcı olur. Bunun için bebeğin yalnızca kollarının zarf şeklinde sarılması ve ayaklarının serbest bırakılması gerekir. Bebeğin kollarının kontrol altına alınması da sıçramayla uyunmasına önlemede yardımcı olur.
5. Altı ay ile üç yaş aralığında olan bebeklerin, gündüzleri bir ya da iki periyot olarak ikişer saat uyutulmaları gerekir.
6. Bebek ve çocukların aynı yatakta, aynı ısıda, aynı kıyafetler ile ve aynı kokuyu alarak uyutulmalarına dikkat edilmelidir. Uyuma ortamında sürekli olarak değişiklik yaşayan bebeklerde uyku düzeninin sağlanması güçtür. Bu nedenle bebeğin en azından kendi yatağında uyumasının sağlanması önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git