Bebeklerde Pişik Neden Olur ?

Bebeklerde Pişik Neden Olur ?
17 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 21 kez okundu.

Bebekler doğduklarından itibaren ebeveynleri tarafından ciddi bir şekilde bakıma muhtaçtırlar. Çok hassas oldukları için en ufak bir dikkatsizlik ciddi sonuçlar doğurabilir. Ciltleri çok ince bir tabakaya sahip olduğunda ve terleme idrar gibi boşaltım olaylarını kontrolsüzce dışarı attıklarından pişik oluşabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de bebeğin hijyenidir. Çok hassas bir cilde sahip oldukları için tahriş olmaya yatkındırlar. Yeni doğan bebeklerin çoğun da pişik problemleri yaşanmaktadır. Bu sorunun yaşanmaması için öncelikle bebeğin bezinin temizliğine dikkat edilmelidir. Çok uzun süre bezi değiştirilmediğin de bebeğin cildi tahriş olabilmektedir. Öte yandan temizliğinde kullanılan temizlik malzemeleri de sebep olabilmektedir. Bebeğin altını değiştirirken sabunlu suyla durulamak, kurulamak yerine alkollü mendiller tarzı malzemeler kullanmak cildini tahriş etmektedir. İshal, öksürük gibi rahatsızlıklar da pişiğe sebep olabilmektedir. Bebek bezinin uygun seçilmemesi , değiştirilme sıklığı neden olan unsurlar arasındadır. Gereğinden büyük yada küçük seçilen bezler sıkılık yapıp bebeğin poposunu rahatsız etmekle birlikte sızdırma durumunu da yapabilir. Bebeğin kilosuna dikkat edip göbek çevresine uygun olan bezler kullanılmalıdır. Bezin kaliteli olması da oldukça önemlidir. İdrarı içine hapsetmeyen bezler tercih edilmemelidir.

Bezin sıkı bir şekilde bağlanması dolayısıyla ciltteki nemin bezin içerisinde sıkışmasıyla tahriş olmaktadır. Gevşek bağlanarak pişik oluşumu önlenebilir. Bebeğin bezi değiştikten sonra muşambadan yapılmış kilotlar kullanılmamalıdır. Bunlar vücuda hava girmesine engel olduğu gibi cilt için nemli bir ortamın oluşmasını sağlar. Bu durum da pişik oluşumuna neden olmaktadır. Kimyasal madde içeren parfüm ve pudraları kullanmak ciltte tahriş edici etkilere yol açmaktadır. Pudranın pişiği önlediği gerçeği maalesef ki yanıltıcı bir durumdur. Bebekte oluşan enfeksiyon hastalıkları pişiğin oluşmasında başlıca sebepler arasındadır. Derideki nemin artmasıyla birlikte bazı mikroplar oluşabilir. Bu durum da enfeksiyona yol açmaktadır. Bebeğin anne sütünden başka besin alması ya da anne sütünden bebeğe geçen besinler aracılığıyla da pişikler oluşabilmektedir. Annenin doğal besinlerle beslenmesi durumu oldukça önemlidir. Aynı zaman da bebeğin beslenmesinde değişiklik yapılması örneğin mamaya geçiş döneminde de bu durum olabilmektedir. Bebekteki bazı mineral eksiklikleri veya kalıtımsal hastalıklar pişiği tetikleyebilir. Bu durumdan ötürü bebeğin sağlıklı beslenmesine çok önem verilmelidir.

Cilt hastalıkları, ilaç tedavisi dönemleri ve diş çıkarma dönemleri gibi durumlar pişiğin gelişmesine yardımcı olmaktadır. İdrar da enfeksiyon oluşumu, sık idrar durumu da tahriş etmektedir. Bebek bezi ciltteki nemi ve ısıyı arttırmaktadır. Bu durum bezin cilde sürtünmesi olayını da beraberinde getirir. Pişiğin en büyük oluşum sebebi budur. Aynı zaman da kullanılan pişik kremlerinin kalın bir tabaka halinde sürülmesi önleyici bir yöntem değildir. Aksine yayılmasına sağlamaktadır. Yaz aylarının gelmesiyle sıcaklıkta meydana gelen artış bebeklerde pişiğin görülme olasılığını arttırmaktadır. Yapılacak en iyi şey bebeğin cildinin bol bol hava alması ve temizliğine gereken önemin verilmesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git