Bebeklerde Enfeksiyon Nasıl Geçer ?

Bebeklerde Enfeksiyon Nasıl Geçer ?
9 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 2 kez okundu.

Çeşitli virüsler, bakteriler ve mantarlar vücutta meydana gelen enfeksiyonların kaynaklarıdır. Bebeklerin bulundukları ortamın sağlıklı olmaması ve hijyenik koşullara uygun olmaması, emzirme döneminde bulunan bebeklerin emzirilmelerinden önce meme uçlarının temizlenmemesi gibi nedenler bebekte mikrobiyal enfeksiyonlara neden olan faktörlerdir. Ayrıca yeteri kadar anne sütü alamayan bebeklerin bağışıklık sistemleri yeteri kadar gelişemediği için enfeksiyon kapma ve hastalanma riskleri de daha fazla olmaktadır.

Bebeğin Beslenmesi

Bebek halen anne sütü almaya devam ediyorsa emzirilmesi sürdürülmelidir. Anne sütünün içeriğinde bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak besin maddelerinin yanı sıra bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirecek anti mikrobiyal maddeler de bulunmaktadır.

Bebeğin Bulundurulduğu Ortam

Öncelikle bebeğin, hasta olan veya hastalık riski taşıması yüksek olan kişilerden uzak tutulmasına dikkat edilmelidir. Bebek, bu kişiler ile aynı ortamda bulundurulmamalı ve bu kişilerin bebeğe temas etmelerinden kaçınılmalıdır. Bebeğin bulunduğu ortamın çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat edilmeli ayrıca bebeğe çok sıkı veya çok ince kıyafetler giydirilmemesine de dikkat edilmelidir.

Sağlık Kontrolleri

Hastalıklara yakalanılmadan önce bebeğin ihtiyacı olan aşılarının yaptırılmasına ve sağlık kontrollerinin aksatılmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğin ek gıdaya başlamış olması halinde bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve besin ihtiyacının karşılanmasına yönelik vitamin ve mineral yönünden zengin olan besinler tercih edilmeli ve yiyeceklerin hijyenik bir ortamda hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Bebeğin azar azar ve sıklıkla beslenmesine özen gösterilmeli, doktor onayı olmadan bebeğe ek vitamin takviyesi yapılmamalı ve bebeğe bitki çayı verilmemelidir. Bebeğin susuz kalmamasına özen gösterilmeli suyun sağlıklı ve temiz olduğundan emin olunmalıdır.

Bebekte Enfeksiyon Oluşması Halinde Yapılması Gerekenler

  • Eğer bebeğin burun akıntısı varsa bunlar temizlenmeli ve bebeğin kıyafetlerinin temiz tutulmasına dikkat edilmelidir.
  • Bebeğe banyo yaptırılmasından sonra iyice kurulanması ve hemen giydirilmesi gerekmektedir.
  • Bebeğin sigara içilen ortamlardan ve sigarı dumanından uzak tutulması gerekir.
  • Bebeğin bolca emzirilmesi, anne sütünde bulunan doğal antibiyotik maddeler sebebiyle bebeğin enfeksiyonun etkilerinden kurtulmasına yardımcı olacağı gibi bebeğin bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlar.
  • Bebeğin bulunduğu odanın sıcaklık değerinin doğru bir şekilde ayarlanması gerekir. Odanın aniden soğuması veya ısınması bebekte terleme ve üşüme gibi sorunlara neden olacağından vücuttaki enfeksiyonu olumsuz bir şekilde etkiler. Bu dönemde bebeğe bulunduğu ortama uygun kıyafetler giydirilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca bebeğin bulunduğu ortamın günlük olarak havalandırılmasına da dikkat edilmesi gerekir. Bebeğin hijyenik bir ortamda tutulması da enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olur.
  • Bebek görülen enfeksiyonunun geçmesi için bebeğin içme suyunun kaynatılıp soğutulmuş su olmasına dikkat edilmelidir. Bebeğin kullandığı emzik ve biberon gibi aparatların da kaynatılarak steril hale getirilmesi enfeksiyonun geçmesi için yardımcı olacaktır.
  • Bebekler ellerine geçen her şeyi ağızlarına götürmeye meyilli odluklarından bebeğin kullandığı oyuncakların da dezenfekte edilmesi ve bebeğe verilmeden önce temizliğinin yapılmasına dikkat edilmesi gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git