Bebeklerde Demir Eksikliğinin Belirtileri

Bebeklerde Demir Eksikliğinin Belirtileri
10 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 25 kez okundu.

Demir, sağlık açısından çok önemli elementlerden biridir. En gerekli mineraldir demek yanlış olmaz. Demirin, vücuda oksijen taşınmasında etkin bir rolü vardır. Kanda oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin üretimi için kullanılır. Demir, bağışıklık sistemini güçlendirir, çocukların gelişimine ve büyümesine katkı sağlar, tüm hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Bu etkileri ile vazgeçilmezdir. Vücutta yeterli miktarda demir minerali yoksa daha az kırmızı kan hücresi üretilir. Buna bağlı olarak hemoglobin de azalır, organ ve dokular için hayati öneme sahip olan oksijen azalmış olur. Bu rahatsızlık demir eksikliği anemisi olarak tanımlanır. Her yaş grubunda ve her iki cinste de yaşanabilen bir rahatsızlıktır. Demir eksikliği, özellikle bebeklerde sıklıkla görülür. Anne sütü ile beslenemeyen bebeklerde demir eksikliği anemisinin yaşanma oranı oldukça yüksektir. Zira inek sütü, demir bakımından zengin değildir. Bebeğin yetersiz ya da zayıf besleniyor olması bu rahatsızlığa neden olur. Erken doğmuş olan bebeklerde demir eksikliği sorunu görülür. Bebeklerde demir eksikliğinin belirgin belirtileri vardır. Bu belirtiler;

 • Demir eksikliği ya da yetersizliği olan bebeklerin tenleri normal ten renginden ve diğer bebeklerden daha solgun gözükür.
 • Bu rahatsızlık bebeklerde büyümeyi olumsuz etkilediği için yaşıtı olan bebeklere oranla daha küçük durması da demir eksikliği belirtisidir.
 • Bir diğer belirti ise bebeğin nefes darlığı yaşamasıdır.
 • Demir eksikliğinin en sık rastlanan belirtilerinden biri de bebek iştah kaybeder. İştahlı bebeklerde bu durumu fark etmek daha kolaydır. İştahsız bebekler içinse bebek yemekle ilgisini tamamen keser.
 • Bu rahatsızlığı yaşayan bebeklerde uyku problemleri görülür. Bebek uyku uyuyamama problemi yaşar. Uyku düzeni bozulur.
 • Bebek, kağıt, kireç, toprak, kum, peçete, kağıt, duvardan düşen parçalar ve buna benzer şeyleri ağzına atması ya da yemesi demir eksikliğinin en belirgin belirtileri arasındadır.
 • Demir eksikliği anemisinde sinir sistemi oldukça zayıflar. Bu durum, bebeklerde gelişim sürecini olumsuz etkiler. Yeni adım atmaya başlayan bir bebek adımlar atmayabilir ya da yürüyorsa yürümeyi bırakabilir.
 • Bu rahatsızlık vücut mekanizmasını doğrudan ve olumsuz etkilediği için bebekte halsizlik, yorgunluk ve bunlara bağlı olarak hareketsizlik gibi belirtiler gösterir.
 • Demir eksikliği bebeklerde yutma güçlüğüne ve yutkunmada ağrıya sebep olur. Bu etki belirgin şekilde görülebilir, suyu yutması bile zorlaşabilir.
 • Tırnaklar cansızdır. Tırnaklarda çatallaşma, çabuk kırılma, kabuk şeklinde soyulma ve tırnaklarda şekil değişiklikleri olur.
 • Demir eksikliği yaşayan bebekler ağlarken morarırlar ve katılıp kaskatı kalabilirler. Hiçbir sorun yokken durduk yere ağlama krizleri de görülür. Bebek huysuzlaşır ve hırçın tepkiler verir.
 • Demir eksikliğinin bir başka belirtisi de dudaklarda görülür. Bebeklerin dudakları çabuk kurur ve dudaklarda çatlaklar oluşur. Bazen ağız kenarlarına kadar çatlaklar görülebilir.
 • Sıklıkla görülen bir belirtide kabızlıktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git