Bebek Maması Hazırlarken Dikkat Edilecekler

Bebek Maması Hazırlarken Dikkat Edilecekler
23 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 219 kez okundu.

Bebek maması hazırlarken dikkat edilecekler.Öncelikle o minik bedenlerin sizin gibi yetişkin olmadığını ve bağışıklık sisteminin çok daha zayıf olduğunu kabul edelim. Bu nedenle bebeğinizin mama seçimini gerekli kontrollerini yapan doktorunuza danışarak karar vermeniz onun daha sağlıklı beslenmesini sağlayacaktır. Anne sütü ile beraber tüketilen mamalar ve anne sütü haricinde tüketilen mamalar besin içerikleri açısından farklılık gösterir. Kullanım dozu bebeğinizin ya olağandan daha çok kilo almasına ya da olağandan az gelişmesine sebebiyet verebilir.Bu konuda doktorunuzdan aldığınız tavsiyeler doğrultusunda mama seçimi ile biberon seçimini de gerçekleştirebilirsiniz.Biberonun akışı bebeğinizin anne sütü ile destek mama kullandığınızda , anne sütüne olan ilgisini azaltabilir.

Mama ve biberon seçimini gerçekleştirdikten sonra hijyenik şartlara getirmeniz gerekir. Bunun için biberonun parçalarını 5-10 dk kaynar suda kaynatmanız yeterli olacaktır. Mama kutusu üzerinde belirtilen kullanım talimatlarına uygun şekilde ve içme suyu kullanarak hazırladığınız mananın mutlaka ısısına dikkat etmeniz gerekir.Mama sıcaklığını , bileğinize ya da dirseğinize bir kaç damla mama damlatarak vücut ısısında olup olmadığını anlayabilirsiniz. Hazırladığınız mamayı bebeğinize yedirirken karşınızda olacak şekilde ve göz teması kurmanız size yardım sağlayacak , aranızda bağ kurmanızda etkili olacaktır.

Mamaların kullanma sürelerini baz alarak tüketim sağlamanız ve geçerli sürelerde kullanımınız bebeğinizin sağlığını etkileyecek diğer bir noktadır.Bu ayrıntıyı atlamamanız size fayda sağlayacaktır.
Bebeğiniz tavsiye edilen mamayı tüketmede zorlanıyorsa tekrar doktorunuzla görüşüp eş değer şekilde başka mamalar deneyebilirsiniz.
Mama sonrasında biberonda kalan artık mamaları fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz.
Hadi bebeğinizi daha fazla bekletmeyin ve mama sonrasında gazını çıkarmayı unutmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git