Bebek Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
9 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 20 kez okundu.

Anneliğin verdiği sevinç ve sorumlulukla birlikte özellikle bebeğin hayata tutunmasında en önemli nokta olan emzirme ile ilgili ’nelere dikkat etmek gerek’ gibi binlerce soru başta anne ve baba olmak üzere çevresindekilerin aklını sıkça kurcalar. Yoğun protein, yağ, vitamin ve mineral içeriği ile doğumdan 30-60 dakika sonrası ile ilk altı ay içerisinde bebeğin ihtiyacı olabilecek her türlü yararlı bileşiği bebeğe sağlayabilecek nitelikte olan anne sütü, emzirirken yapılan bazı hatalar nedeni ile bebeğe hedeflenen ölçüde yarar sağlayamıyor. Bunun yanında emzirirken yapılan bazı hatalar anneye de zarar verebilir. Bu doğrultu da emzirirken bazı kilit noktalara özellikle dikkat etmek gerekir.

Emzirmek ve emmek, anne ve bebek için ne kadar içgüdüsel ve doğal olsa da her zaman kolay değildir. Özellikle ilk emzirmeler de anneler bu konuda hayal kırıklığına uğrayabilir. Ancak ilk üç gün varlığını sürdüren “ilk süt” veya “ağız sütü” denen bebeğin bağışıklık sistemi için fazla öneme sahip olan göğüsten gelen ilk sütü annenin el yordamıyla akıtması süt üretimini artırabilir.

Emzirme esnasında yüksek ses gibi hem bebekte hem anne de gerginlik yaratabilecek ortamlardan ve girişimlerden uzak durulmalıdır. Bunun dışında emzirirken bebeğin burnunun meme ucu çizgisinde olması gerekir. Bu pozisyonu korumak amacıyla bebeğin yüzü ve omuzları bir çizgide hayal edilerek annenin vücuduna paralel olacak şekilde annenin kendisine yaklaştırması gerekir. Bebek memeyi yakaladığında eğer sadece meme ucunu tutuyorsa sakince el yordamıyla annenin meme ucunun çevresindeki kahverengi alanı da bebeğin ağzına vermelidir.

Bebeği emzirirken anne açısından dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan emzirme süresince biri 10 dakikada bir meme değişikliği yapılmasıdır. Ancak bu da yeterli değildir. Bir sonraki emzirmeye bebeğin en son emdiği memeden başlamak gerekir. Bazı bebekler için memede kalma süresi uzundur. Çünkü bazı bebekler çabuk yorulur ve emmeden uzun süre memede kalabilirler. Bu noktada akıldan çıkarılmaması gereken nokta bebeğin doyduğuna kendisinin karar verip memeyi kendisinin bırakacağıdır. Yani bebek kendisi memeyi bırakana kadar emzirme işlemine devam edilmelidir.

Emzirme sonrasında özellikle bebeğin sindirim sisteminin henüz tam olarak gelişmediği ilk aylarda muhakkak bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Aksi halde emzirme sonrası bebekte gaz sancısına bağlı ağrılar oluşabilir. Bazı durumlarda da bebeğin performansına bağlı olarak emzirme sırasında da gazın çıkarılması gerekir. Bu tür anlarda en kolay yol, bebeğin midesinin annenin omzuna gelecek şekilde yaslanması ve hafifçe sırtının sıvazlanmasıdır.

Emzirme öncesinde annenin ellerini iyi bir şekilde yıkayarak ve meme uçlarını temiz bir pamuk ve suyla silerek bebeğe mikrop bulaşmasını önlemek gerekmektedir. Aynı zamanda anne emzirmek için bebeği kucağına aldığında sırtını ve belini kavrayabilecek sıcak, temiz ve rahat bir yerde oturmalıdır ki bebek annenin sütünden en iyi şekilde faydalanabilsin. Unutmayın annenin tıpkı doğumdan önce olduğu gibi doğumdan sonrada kendine her anlamda dikkat etmesi gerekir. Ayrıca anne bebeğin başını kolunun iç kısmına yerleştirmeli ve aynı kolla bebeğin kalça ve bacaklarını elleriyle sıkıca ama bebeği sıkmayacak şekilde kavramalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git