Bebeğinizi Giydirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Bebeğinizi Giydirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?
9 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 21 kez okundu.

Bildiğimiz üzere bebeklerin cildi yetişkinlere göre daha hassas ve daha narindir. Bu nedenle yetişkinler de olduğu gibi sıradan kıyafetler ya da sıradan temizlik ürünleri tercih etmek doğru değildir. Sıradan kıyafetler bebeğinizin cildini rahatsız edebilir ve onu huzursuz bir bebek haline getirebilir. Bu nedenle anne ve babalar bebeklerine kıyafet tercih ederken daha dikkatli olmalı ve bir çok etkeni bir arada düşünmelidir. Bebeğinizin cildi ne kadar hassas ya da ürünün bebeğiniz için doğru ürün olup olmadığı düşünülmeli ve ona göre seçilmelidir. Her ne kadar oldukça basit gibi görünse de bebeklerin giydirilmesi konusunda dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Peki nedir bu kurallar?

Kural 1: Giydirirken Eğlen

Bir bebek için en zor ve sıkıcı konulardan biri kıyafet değiştirilmesidir. Bebekler için kıyafet değiştirme anları rahatsız edildikleri bir andan başka bir şey değildir. Bu nedenle bebeğinizin kıyafetini değiştirirken onunla oynamalı ve aslında bu işlemin ne kadar eğlenceli olduğunu ona hissettirmelisiniz. Tabii öncelikle bebeğinizi (özellikle yeni doğan bir bebekse) yumuşak bir zemine yatırmalısınız. Bebek kendini rahat hissetmeli ve sizinle eğlenceli bir şeyler yapacağını düşünmelidir. Bebeğinizi sıkmamak için kolay giydirilip çıkarılabilen kıyafetler tercih etmek de bir diğer önemli noktadır. Kıyafetleri giydirip çıkarırken bebeğinizi sıkmamanız ve rahatsız etmemeniz gerekmektedir. Ayrıca bebeğinizin üstünü değiştirirken kıyafetleriyle yüzünü kapatıp ‘Ceee ee’ ‘Anne neredeymiş’ gibi oyunlar yaparsanız bebeğiniz bu durumdan hem keyif alacak hemde oynanılan oyundan ötürü aranızda sevgi iletimi gerçekleştiği için bu tarz duygularda gelişme olacaktır.

Kural 2: Fazla Terletme Fazla Üşütme

Annelerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri de bebeklerini mevsime göre değil kendi isteklerine göre giydirmektir. Birçok uzmanın çok kez belirttiği üzere bebekler kat kat giyindiklerinde daha sık hastalanmaktadır. Bu nedenle çocuğunuzu kat kat giydirmeniz onu korumuyor aksine hasta ediyor. Çoğu bebeğin cildi zaten bu duruma isilik dökerek cevap vermektedir. Bebeğinizi mevsime göre giydirdikten sonra yanınıza alacağınız ekstra yelek gibi kıyafetlerle vücut ısısı düştüğünde bebeğinizi giydirebilir ve önleminizi alabilirsiniz.

Kural 3: Alerji Riskine Dikkat!

İlk başta da belirttiğim gibi bebeklerin çok kolay alerjik reaksiyon gösterebilirler. Bunun için yapılması gereken ise bebeklerinize kıyafet alırken pamuklu ya da yünlü kıyafetler tercih etmektir. Piyasada sık rastladığımız viskon ya da polyester kumaş cinsi ürünler içerdikleri naylon nedeniyle cilde nefes aldırmazlar ve hastalıklara davetiye çıkartırlar. Kıyafetlerde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise dikişlerinin sert olmamasıdır. Dikişleri sert kıyafetler bebeklerin cildini tahriş edebilir ve kızarıklıklara neden olabilirler. Bütün bunların yanında deterjan kullanımı da oldukça önemlidir. Bebek kıyafetleri mümkünse bu kıyafetler için özel satılan deterjanlarla yıkanmalıdır. Aksi takdirde bebeğinizin cildi alerjik reaksiyon gösterebilir.

Bebeklerin kıyafetleri konusu dışarıdan bakıldığında her ne kadar basitmiş gibi gözükse de aslında en özen gösterilmesi gereken konulardan biridir. Hiç bir anne baba bebekleri sürekli ağlasın, hasta olsun, rahatsız ve huzursuz olsun ya da alerjik reaksiyonlar göstersin istemezler. Bu neden bu konularda daha özenli olunmalı ve bebeğin rahatı diğer her şeyin önünde tutulmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git