Bebeğin Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar ?

Bebeğin Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar ?
9 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 19 kez okundu.

5. aydan sonrası için anne ve babaların korkulu, uykusuz eyvah dönemleri başlar. Ne demek mi bu şu demek 5. Aydan sonra yavaş yavaş 6. Aya doğru gittiğiniz o süreçte bebeğinizin uykuları kaçıyor, bir takım huzursuzlukları başlıyor ve bir de ateşi çıkıyorsa eyvah dönemleriniz başlıyor demektir bebeğinizin diş çıkartma süreçleri başlıyor demektir. Bu diş çıkartma süreçleri huzursuz olsa da bebeğinizin büyümeye başladığının bir başka göstergesidir.

Bebeğiniz 6-8 aylıkken o huzursuzluk dönemleri başlamışken süt dişleri, 2-3-5 yaşında iken ilk 20 alt çene 10 üst çene 10 olmak üzere dış çıkartma dönemi tamamlanır. Bebeğimi bu dönemde nasıl rahatlatırım peki diyorsanız şöyle bir çözüm sunabilirim size yaz dönemlerinde buzdolabınıza diş kaşıyıcılarını koyup bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Diş çıkartma ve dökülme zamanlarını şöyle sunabilirim size alt dişler için; 1. süt keser dişi bebeğiniz 6 veya 10 aylıkken çıkar aynı zamanda 6 veya 7 yaşında iken düşecektir. 2. Yan keser süt dişi 10 veya 16. Aydayken çıkmaya başlar 7-8 yaşındayken ise bebeğinizi terk ederler. Köpek süt dişleri 17.-23. Aylarında çıkmaya başlar ve 9 veya 12. Yaşında düşerler. İlk azı süt dişi 14. Ay ve 18. Ay arasında çıkacaktır ve 9 ila 11 yaşı arasında düşecektir. 2. Azı süt dişi ise 25 veya 31. Ay arası çıkar ve 10 veya 12. Yaş arasında düşecektir.

Bebeğinizin üst dişlerinden bahsetmemiz gerekirse eğer bebeğinizin 1. üst Keser süt dişi 8-12 ay arasında çıkmaya başlar ve 6 veya da 7 yaşlarında düşer. Bebeğinizin 2. Üst yan keser süt dişi 9 ila 13 ay arasında çıkmaya başlar ve yine 7 ila 8 yaşları arasında düşer. Üst süt köpek dişi 16 veya 22. Ay arasında çıkmaya başlar ve 0-12 yaşında düşer. İlk üst süt azı dişi 13 ila 19 ayları arsasında çıkarken 9 ila 11 yaşlarında düşmeye başlar 2. Süt azı dişi ise 25-33 ayları arasında çıkarken 10-12 yaşlarında düşecektir.

Bebeğinizin 5. Ayından sona çıkacak olan bu süt dişleri yaklaşık 12 yaşına kadar bebeğinizin yanında birçok acı tatlı ve hatta ekşi olaylara tanıklık eder ve sonra onu terk edip giderler. Her ne kadar acıklı bir olay gibi görünse de bu ayrılık bebeğinizin veya çocuğunuzun hem ağız hem de genel sağlığı için çok önemli rol oynar. 6. Yaşından sonra çocuğunuzun karışık dişlenme dönemi başlar. Altı yaşında ilk büyük azı dişi, 7 yaşlarında kesici dişleri, 9-11 arası küçük azı dişleri ve köpek dişleri, 12 yaşında ise büyük azı dişlerini çıkartır ve bu diş çıkartma dönemini tamamlamış olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git