Bebeğin Kakasının Rengi Ne Anlama Geliyor ?

Bebeğin Kakasının Rengi Ne Anlama Geliyor ?
6 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 31 kez okundu.

Bebekler dünyaya geldiklerinde ebeveynleri onların ne yediğinden ne giydiğine, en ufak bir göz yaşının bile ne anlama geldiğini merak edeler. Bu merakların çoğu endişe duyulmayacak durumlar olsa da bazı durumlarda önlem almak ve doktor kontrolü şarttır. Bu durumların başında da bebeğin kakasının rengidir. Ancak bebeğin kakasındaki değişikliklikler her daim kötüdür diye bir şey de söz konusu değildir. Bunun yanında bebeğin kakasının rengi hakkında yorum yapmak için diğer bebeklerin kakalarının rengiyle karşılaştırma yapılmamalıdır. Çünkü her bebek fizyolojik olarak tıpkı yetişkinler gibi farklıdır. Peki, Bebeğin kakasının renginde ki değişiklikler ebeveynlere ne söylüyor?

Yeni doğan bebeklerin bezleri ilk değiştirilmeye başlandığında henüz hazır olunmayan görüntülerle karşılaşılabilir. Bu görüntülerin başında kakanın siyah renkli olması gelir. Yeni doğanlarda bu siyah renkli kakaya tıp dilinde “mekonyum” denir. Mekonyum, bebeğin anne rahminde kaldığı süre boyunca bağırsaklarında biriken atıklardır. Dolayısıyla bebeklerin dünyaya geldiklerinde bu şekilde dışkılaması bağırsakların tıkanık olmadığını gösterir ve tamamen normaldir. Dolayısıyla iyiye yorumlanmalıdır. Geçici dışkı da denilen mekonyum, ilk 24 saat içerisinde görülür ve sonrasında bebek, kimi zaman içerisinde sümüğümsü bir sıvının da gözlendiği sarıdan koyu yeşile dönük renkte olan kaka şeklinde dışkılar. Geçici dışkının artık normale dönme sürecinde bebeğin kakasının rengi, kıvamı vb. yediklerine göre değişiklik gösterecektir. Eğer anne sütüyle besleniyorsa sarı, sulu ve gevşek bir kakayla karşılaşılır. Eğer mama verilmişse yine sarı ancak daha koyu kıvamlı kaka gözlenir.

Geçici dışkı döneminden sonra kimi zaman bebeklerin kakasının rengi yeşile dönmektedir. Ebeveynler çoğunlukla bu renk kakayı “üşütme” olarak yorumlasalar da bu yeşil rengin anlamı bağırsakların hızlı çalıştığı için dışkının safrayla beraber atılmasıdır. Bu durum ishal şeklinde olmadığı müddetçe normal karşılanmalıdır. Eğer yeşil renge ilaveten sümüğümsü bi doku ve ishal varsa zaman geçmeden doktor gözetimine başvurmak şarttır.

İlk altı aylık emzirme döneminden donra katı gıdaya geçiş aşamasında bebeğin yeme düzenindeki değişikliklerden dolayı daha koyu renkli ve yoğun kıvamda kakayla karşılaşılabilir. Tabi daha yeni katı gıdalarla beslenmeye başlayan bebekler de halk arasında da yaygın olduğu gibi “ne yerse onu çıkarır” sözü kısmen doğruluk kazanır. Çünkü son öğünün türüne bağlı olarak bebeğin kaksının rengi de kıvamı da değişecektir. Mesela havuç suyu veya püresi yediyse bebek, kakası koyu portakal renginde; mandalina yediyse altın sarısı renginde olacaktır. Sindirim sistemi pek gelişmemiş olan bebeklerde ise alınan gıda tam anlamıyla sindirilemeyeceğinden kakasında yiyecek parçacıkları gözlenebilir. Özellikle sindirimi zor olan gıdalarla beslendiğinde kaka da gıdalar bütün veya büyük parçalar halinde gözlenebilir. Bu tür durumlarda kakanın rengi olduğundan daha açık olabilir.

Demir eksikliğine bağlı olarak demir takviyesi alan bebeklerde siyah renkli ve koyu kıvamlı dışkıyla karşılaşmak tamamen normaldir. Çünkü demir, bağırsak florasında bulunan yararlı mikroorganizmalarca salgılanan sülfatla tepkimeye girerek siyah renkli bileşik oluştururlar ve bu dışkıyla atılır. Dolayısıyla endişe edilecek bir durum yoktur. Bu dönemlerde doktor ve anne-çocuk beslenmesi alanında uzaman bir diyetisyene danışmak hem bebek için hem de anne için doğru olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git