Bebeğin Gazı En Kolay Nasıl Çıkarılır ?

Bebeğin Gazı En Kolay Nasıl Çıkarılır ?
7 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 23 kez okundu.

Uzmanlar genelde yeni doğmuş bebekler de gaz sıkıntılarına rastlandığını bunun da gayet normal birşey olduğunu söylemektedirler. Uzmanlar bebeklerin 14-23 arası gaz çıkarmasını doğal olarak karşılarlar ve bebeği en rahatlatan ve kolay olan gaz çıkarma şeklinin geğirme olduğunu belirtiyorlar. Bebek geğirdiği zaman midedeki gaz dışarıya çıkar ve bebek rahatlar. Fakat gazı daha kolay çıkarmak için bir takım hareketler vardır onlar ise şu şekildedir. Öncelikle bebekte gaz oluşmaması için veya daha az olması için emdikten veya mama içtikten sonra bebeğinizi hemen yatırmamalısınız. Öncelikle aşağıdaki hareketleri yaparak gazın çıkmasını sağlamalısınız. Aksi halde

Bebeğinizde ki gazın çıkması uzun bir süre alabilir.
Bebeğinizi kucağınıza alın ve dik bir sekilde tutun daha sonra ise sırtını ovun
Bebeğinizi yüz üstü bir yere yatırın ve sırtını ovun
Bebeğinz dik bir şekilde oturuyorken yavaşca sırtını sıvazlayın

Bebeklerde ki gaz yukarıda ki hareketler bir süre yapıldığın da rahat bir şekilde çıkar. Fakat bütün bunları denediyseniz ve bebeğinizin gazı hala çıkmadıysa bebeğinizi yüz üstü 10 dakika yatırmanızı ve sırtını sıvazlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu şekilde bebeğin emdiği süt veya içtiği mama havadan ayrışır. Buda gazın çıkmasını sağlar.

Bebekte gaz varsa bebeğin bacakları yavaş bir şekilde hareket ettirilir ve bisiklet hareketi yaptırılır. Bisiklet hareketi yaptırılırken bebeğin bacakları çok açılmamalıdır ve tıpkı bisiklete biniyormuş gibi olmalıdır. Bu sayede bebeğiniz kolay bir şekilde gazını çıkaracaltır.
Bebeğinizi yüz üstü yatırın. Uzmanlar bu hareketi pek tavsiye etmezler. Çünkü yüz üstü yatan bebeklerin boğulma ihtimalleri daha yüksektir. Bu hareket ebeveynin gözetimi ile yapılmalıdır. Mamasını yemiş veya bebek emdikten sonra bebek yüz üstü yatırılır daha sonra o şekilde sırtı sıvazlanır. Bu şekilde bebek gazını saat bir şekilde çıkarır.

Uzman tarafından gazı olan bebeğe çeşitli gaz ilaçları önerilebilir. Fakat her bebeğe bu ilaçlar verilmez. Genelde kolik bebeklere gaz ilacı verilir. gazı az olan bebekler ise dereotu veya rezene gibi çaylar önerilir. Eğer bebek emiyor ise bu çayları anne tüketir ve annenin sütünden bebeğe geçer. Eğer bebek emmiyor ve 6 ayını bitirmiş ise bu çaylardan bir kaç kaşık bebeğe verilebilir. Bitkisel çaylae bebeklerin gazını rahat bir şekilde çıkarmasını sağlar.

Bebeğinizin gazının kolay bir şekilde çıkması için bebeği sırt üstü yatırın. Daha sonra bebeğin önce midesine daha sonra ise karnına oval bir şekilde sağdan sola doğru masaj yapın. Bu masajı beş dakika kadar tekrarlayın daha sonra bebeğin ayaklarını yavaş bir şekil de hareket ettirin. Bebek gazını hala çıkarmadı ise tekrar sağdan sola doğru bebeğin karnına ve midesine masaj yapın daha sonra bebeği yüz üstü çevirerek sırtını sıvazlayın. Bu şekilde bebeğiniz gazını kısa bir süre içerisin de çıkaracaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git