Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir ?

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 252 kez okundu.

Baş ağrısına iyi gelen bitki çayları nelerdir ? Günümüzün en sık karşılaşılan ve de kronik olarak tekrar eden rahatsızlıklarından biri olan baş ağrısı, kişide nüksetmesi ile birlikte günlük yaşamı derinden etkilemekte ve de bireyin iş göremez bir biçimde gününün verimliliğini tehlikeye atabilmektedir. Baş ağrısı yüzyıllar boyu neredeyse her bireyde kendisini etkin bir biçimde göstermiş, bir değil birden çok farklı nedene bağlı olarak varlığını devam ettirmiştir. Ancak baş ağrısının hastalar arası en belirgin ve ortak nedeni aşırı stres ve baskı altında kalmaktan kaynaklanmaktadır. Bu stres ve baskının altında kişide üzüntü, endişe, panik ve heyecan gibi insani duyguların yoğunluğu baş ağrısını kaçınılmaz kılmaktadır. Bunun yanı sıra baş ağrısı, yüksek ses, kalabalık ortam, bir takım ilaçların yan etkisi, regl dönemi, istem dışı kimyasal maddelere maruz kalma, tempolu bir iş hayatı sürme, hava şartları, açlık ve uzun süreli ağlama semptomları gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Günümüzde baş ağrısını kısa süreli de olsa sonlandırabilmek adına bir takım ilaçlara ihtiyaç duyulmakta ve kimi zaman bu ilaçlar doktor tavsiyesi dışında sıklıkla kullanılabilmektedir. Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan bilinçsizce ilaç tüketimi kişide farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Eski çağlarda tıp henüz bu denli gelişmemişken insanların baş ağrısını sonlandırmak adına edindikleri iyileştirici yöntem bitki çayı tüketimine dayanmaktadır. Hala günümüzde de tüketimi halinde baş ağrısına iyi gelen birden çok bitki çayı bulunmakta ve kolaylıkla temin edilebilmektedir.

 • Papatya çayı
  Sahip olduğu aroması ile yatıştırıcı bir etkiye sahip olan papatya çayı, baş ağrısını geçirirken düzenli tüketimi halinde kişinin ruh sağlığına da ufak bir dokunuşta bulunmaktadır.
 • Ihlamur çayı
  Gribal enfeksiyonlarda ilk başvurular bitki çayların biri olan ıhlamur çayı aynı zamanda baş ağrısının önüne geçmektedir.
 • Lavanta ve melisa çayı
  Her iki çayda tüketimi halinde baş ağrısına oldukça iyi gelmektedir. Ancak tavsiye edilen tüketim şekli günde en fazla iki fincan yönündedir.
 • Anason çayı
  Bebek sahibi annelerde sütü çoğaltan anason çayı aynı zamanda doğal bir ağrı kesicidir. Keskin bir aromaya sahip olsa da içerisine bir çubuk tarçın ilave edilerek tüketilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git