Bahar Yorgunluğu İle Baş Etmenin Yolları

Bahar Yorgunluğu İle Baş Etmenin Yolları
21 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 233 kez okundu.

Bahar yorgunluğu ile baş etmenin yolları. Bahar yorgunluğu, mevsimsel değişikliklerin insan psikolojisini olumsuz olarak etkilemesi demektir. Özellikle ilkbaharın ve sonbaharın ilk aylarında başlayan bahar yorgunluğu, bedenin ve ruhun değişen mevsime uyum sağlama sürecidir. İnsanın hayat kalitesini düşüren ve enerjisi azaltan bahar yorgunluğunun sık görülen belirtileri şunlardır:
* Halsizlik ve vücutta kırgınlık
* Enerji azalması, yorgunluk
* Baş ağrıları
* Güçsüzlük
* Uykusuzluk
* Alerjik reaksiyonlara yatkınlık
* Vücutta genel bir bitkinlik hali
Bahar Yorgunluğundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?
1. Sporu Günlük Yaşamınızın Parçası Haline Getirin!
Güne hafif egzersizler ile başlayın. Gün içinde mutlaka 1 saat yürüyüş yapın.
2. Bol Bol Su İçin!
Günde en az 2 ya da 2,5 litre su için. Su vücudunuzdaki toksinleri ve zararlı maddeleri atarak daha dinç ve arınmış hissetmenizi sağlar. Tükettiğiniz suyun en az 7-7,5 PH dengesinin olduğuna ve alkali olmasına özen gösterin.
3. Bol Vitamin Alın!
Özellikle de kış mevsiminden bahar mevsimine geçerken bol bol B ve C vitaminleri alın. Vücut kış mevsiminden bahar mevsimine uyum sağlayabilmek ve dirençli olabilmek için potasyuma ihtiyaç duyar.
4. Sağlıklı Beslenin!
Günde 3 ana öğün 3 ara öğün alarak beslenmeye dikkat edin. Öğünlerinizin arasındaki ara öğünlerde açlığı yatıştırıcı meyve, sebze, yoğurt gibi gıdalar ile beslenin. Öğünlerinizin dengesini ise sebze ve haşlanmış et ağırlıklı yapın. Porsiyonlarınızı azaltın. Kahvaltıyı zengin yapın. Öğlen ve akşam yemeklerini ise daha hafif yapmaya özen gösterin.
5. Olumlu Düşünün!
Gelecek kaygısı, olumsuz haberler ya da kötü durumlar beklemek ya da düşünmek yerine olumlu düşünmeye çalışın. Kendinizi uyuşukluğa ve umutsuzluğa bırakmayın. Stres, bahar yorgunluğunu iyice tetikler.
6. Uyku Düzeni Oluşturun!
Erken kalkmak için erken yatmanız gerektiğini unutmayın. Erken kalkmak da bahar yorgunluğunu önlemek ve günü kaçırmamak açısından çok iyidir. Günde en 7-8 saat uyuyabileceğiniz dengeli bir uyku düzeni oluşturun.
7. Düzenli Mola Vererek Çalışın!
İş veriminin ya da konsantrasyonun düştüğünü hissettiğiniz an işinize 10-15 dakika mola verin. Bitki çayları içerek, yorgunluğu üzerinizden atarak çalışmaya devam edin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git