Bağırsak Detoksunun Zararları Nelerdir?

Bağırsak Detoksunun Zararları Nelerdir?
24 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 254 kez okundu.

Bağırsak detoksunun zararları nelerdir? Son yıllarda özellikle sosyeteden ve sağlık alanında bağırsak temizleme işlemi oldukça revaçta bir yöntem. Bağırsak temizleme işlemi eski dönemlerden beri kullanılırken son yıllarda adeta bir moda olarak denenmeye ve uygulanmaya başlandı. Her 3 kişiden birinin yaptırdığı bağırsak temizleme yani bağırsak detoksu son günlerde en çok tartışılan konulardan biri haline geldi. Bu detoksun geçmişine baktığımızda Yaklaşık 4000 senelik bir hikayesi var. Günümüzde kullanılan Bu işlem Mısır’da 4000 yıl önce sağlık adına başlatılmış bir uygulama. Ancak mısır’da bu yöntem bağırsaklardaki kabızlığa çare olarak kullanılırken günümüzde toksinleri temizleme amacına hizmet etmektedir. Kişilerin birçoğu vücutta biriken kimyasalları atmak amacıyla bağırsak detoksuna başvururken kimisi zayıflamak adına fazla kiloları vücuttan atmak için bağırsak detoksu uygulamakta.

Ancak bu konuda kişiler ikiye bölünmüş durumda. Kimisi bağırsak detoksu ne önerirken Kimisi bağırsak detoksunun oldukça zararlı bir yöntem olduğunu İleri sürmekte. Şöyle ki eğer bağırsaklarda ki toksinler zehirli olsaydı birçok insan bu detokstan önce hayatını kaybetmesi gerekirdi. Bu noktada eleştiri oklarının çevrildiği bağırsak detoksunun birçok zarara bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için bağırsak detoksu zararları nelerdir bunlar hakkında bilgilendirme sağlayacağız.

Kişi bağırsak detoksu yaparken zararlı toksinlerin atılmasını isterken aslında vücuttaki bağırsakları koruyan yararlı bakteriler de vücuttan zararlı toksin olarak adlandırılan maddelerle atılmaktadır. Bu da bağırsakların korunmasız hale gelmesi anlamını taşımaktadır. Bunun yanı sıra fazla sudan kaynaklı olarak bağırsaklarda apseler oluşabilmektedir delinmeler yapılabilmekte ve bağırsakta dengesizlikler ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı bir sindirim için gerekli olan iyi huylu bakterilerin de atılması ve bağırsakta bu tür sorunların meydana gelmesiyle birlikte enfeksiyon riski ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bağırsak detoksunda vücut vitaminsiz kaldığı için bağırsakların işlemesi, düzenli bir şekilde çalışması tehlikeye girebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra vücutta ve bağırsaklarda oluşabilecek enfeksiyon, apse riski gibi faktörlerin yanı sıra bağırsak detoksu ölüme dahi yol açabilen bir yöntem olup doğru yapılmadığı takdirde yanlış uygulamalar sonucunda kişinin hayatının mal olabilen bir yöntemdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git