Bademin Faydaları Nelerdir ?

Bademin Faydaları Nelerdir ?
11 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 12 kez okundu.

Badem besin değeri oldukça yüksek besinler arasında yer alır. Özellikle E vitamini yönünden zengin olan bu beşinde fosfor, çinko ve demir gibi çok çeştitli vitaminleri ve mimarelleri içersinde barındırır.

Kalp için Faydalıdır

Badem içersindeki doymamış yağ sayesinde kalbe zarar vermeden vücudun ihtiyacı olan yağı karşılar. Ayrıca bademde magnezyum bulunur. Bu da kalp ritmini düzenler ve kalp krizi ritmini önler. Bunun yanı sıra kas kütlesi olan kalp için proteinli besinler oldukça önemlidir. Badem bu sayede hem kalbi besler hem de kas kütleleri için gerekli protein desteğini sağlar.

Hastalık Riskini Azaltıyor

Badem iyi bir antioksidandır. Bu sayede zararlı bakteriler ortadan kalkar ve hastalık riski azalır. Diğer taraftan içersinde bulunan alkali minerali sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte E vitamini yönünden zengin olması hem kanser riskini azaltır hem de kalp rahatsızlıklarına karşı korur. Bilimsel veriler bu besinin çok çeşitli hastalıklara karşı koruma sağladığı bilinmektedir.

Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır

Genellikle badem yağı veya sütü tercih edilir. Bu ürün bebeklerin cilt sağlığı için daha çok tavsiye edilir. Fakat yetişkinler de cilt güzelliği elde etmek adına bu ürünleri kullanabilirler. Masaj yaparak cilde yedirmek fayda sağlayacaktır.

Kan Basıncını Dengeler

İçersinde bol miktarda potasyum bulunduran bu besin kan basıncını dengeler. Diğer taraftan sodyum içermesi kan değerlerindeki dalgalanmarı engeller ve düzenler. Bu sayede kalbe fazla yük binmeyecek ve kalp sağlığı korunacaktır.

Beyni Güçlendirir

Özellikle Alzheimer riskini azalttığı kesin olarak bilinmemektedir. Bu nedenle günlük düzenli tüketimi beyin sağlığını oldukça olumlu etkiler. Bu bakımdan çocukların günde on tane badem yemesi beyin gelişimine destek sağlayacaktır. Ayrıca hafızayı da güçlendiren badem sinir sisteminin geneline etki etmektedir.

Kolesterolü Dengeler

Kolesterol bir semptomdur. Yani başka hastalıkların oluşmasına neden olur veya başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Badem kötü kolesterolü azaltıp iyi kolesterolü artırarak aradaki dengeyi sağlar. Bu sayede kolesterolü bağlı oluşabilecek semptomları ortadan kaldırır.

Kemik Sağlığını Korur ve Kemikleri Güçlendirir

Bademin kemik sağlığını koruyan pek çok bileşeni bir arada bulunduğu bilinmektedir. Bu bakımdan hem kemik hem de diş sağlığı koruyacak olan bu besin düzenli olarak tüketilmelidir. Özellikle içersinde bulunan fosfor sayesinde kemik erimesini riskini azaltır. Ayrıca kemik erimesi rahatsızlığının iyileşmesinde destek sağlayan bir besindir.

Diğer Faydaları

Badem hamilelik döneminde bebeğin gelişimine katkı sağlar. Özellikle cilt sağlığının hızlı gelişmesi ve leke oluşumunu önlemesi bakımdan önemlidir. Diğer taraftan şeker hastaları bu besinin rahatlıkla tüketilebilir. İnsülin dengesini koruyan bu besin olası riskleri bertaraf edecektir. Aynı zamanda vücudu dinç tutan bademin kılo vermeye katkı sağladığı da bilinmektedir. Bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirim sistemine yardımcı olur. Ayrıca badem iyi bir lif kaynağıdır. Bu bakımdan zararlı toksinlerin atılması için önemli bir besindir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git