B Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?
20 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 245 kez okundu.

B vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar? Suda eriyen vitaminlerden olan B vitamini, DNA sentezinde aktif rol oynayan, ilk bulanan vitamin özelliğine sahip hayati değeri olan vitamin grubudur. B-1,B-2,B-6 ve B12 olmak üzere 4 şekilde isimlendirilen formları mevcuttur.B vitamini eksikliğini tek olarak ele almak doğru olmaz. Bu sebepten dolayı isimlerine göre değinmek daha doğru olur. İlk olarak B12 vitamin eksikliğinden başlamamız gerekir. B12 vitamini kabalamın olarak bilinmektedir. Enzimler tarafından kullanılan kofaktördür. Hayvansal gıdalarda özellikle de kırmızı ette bulunur. Nedenlerinde ise vejetaryen diyet, sosyoekonomik koşullar, malnütrisyon, pernisyöz anemi, gastrit, parazitler, malabsorpsiyon gibi hastalıklar görülür. Belirtileri arasında solukluk, solunum sayısında ve nabız sayısında artma, ataksi, dengesiz yürüme, hissizlik, parlak kırmızı dil, açıklanamayan parastezi, demans, unutkanlık, büyüme geriliği, tremor, apati, iştahsızlık yer alır.

Tedavide ise B vitamini takviyesi yapılmalıdır. Bu takviye iğnelerle olabileceği gibi diyetle de olabilir. B1 eksikliğinde en önemli bulgu beriberi hastalığıdır. Asya da sıklıkla görülen beriberi hastalığının nedenini 1870’lere kadar kimse bilmiyordu. 1890’da Dr. Eijkman beriberi hastalığının tedavisinde diyetin rolünü açıklamış ve Japon doktorlar bu teoreme destek vermişlerdir. Beriberi hastalığının ıslak ve kuru olmak üzere iki çeşit kronik formu bulunmaktadır. Kuru beriberi, periferik sinir sistemini etkiler. Duyusal, motor ve refleks fonksiyonlarda bilateral sakatlıklar içerir. Islak beriberi ise kardiyovasküler bir hastalıktır. Yüksek debili kalp atımı, hızlı kan dolaşımı, yaygın ödem fiziksel belirtileri arasındadır. En çok soya fasulyesinde, ayçiçeği çekirdeğinde, yer fıstığında ve çiğ balıkta bulunan B1 vitamini eksikliğinde beriberi hastalığının yanı sıra ödem, kas gevşekliği, halsizlik, yorgunluk, karın ağrısı, kabızlık, depresyon, adale ağrıları glukoz ve oksidatif metabolizmalarının bozulduğu gözlemlenmiştir.

Tedavide yine B1 vitaminin takviyesi elzemdir. B-6 vitamini ise vücuttaki protein, temel bileşiklerin ve sinir sisteminde ki transmitterlerin yapısında bulunan oldukça önemli bir vitamindir. Bitkisel gıdalarda fazlaca bulunmaktadır. Bu gıdalar ise tam tahıllar, baklagiller, muz, kabuklu yemişler, patates ve karnabahardır. Eksikliğinde depresyon, konvülzyon, anemi, dil ve dudaklarda çatlama, egzama, karpal tünel sendromu, zayıf bağışıklık, nörit, böbrek taşı ve homosistüniri görülmektedir. Tedavi yine B-6 vitamin takviyesini gerektirmektedir. B-2 vitamini enerji metabolizmasında görevli enzimlerin yapısında bulunmaktadır. Karaciğer, böbrek, badem, mantar, tam tahıl gibi gıdalarda bol olarak bulunmaktadır. Eksikliğinde dudak ve ağız bölgesinde çatlama, dilde infamasyon, ışığa duyarlılık, katarakt gelişimi, gözde yanma görülmektedir. Tedavisinde vitamin takviyesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git