Aynısafa Çayının Faydaları Nelerdir ?

Aynısafa Çayının Faydaları Nelerdir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 249 kez okundu.

Aynısafa çayının faydaları nelerdir ? Ruh ve beden sağlığı için çok faydalı olan bitkilerden bir tanesi de aynısefa bitkisidir. Ülkemizde her bölgede kolaylıkla yetişmektedir. Her toprak çeşidinde yetişebilme özelliğine sahip bir bitkidir. Papatya ve kasımpatı gibi bitki türleri ile aynı aileden gelmektedir. Genellikle krem,sabun ve şampuanlarda kullanımı yaygın olarak görülmektedir. Bu bitkinin boyu 30-40 cm e kadar ulaşabilmektedir. Bu bitki güneş ışıklarına aşırı duyarlılık taşımaktadır. Bu nedenle kurutulmuş şekilde alacağınız aynısefa bitkisini güneş ışınlarına maruz kalmayacak şekilde saklamaya özen göstermelisiniz.

• Aynısefa çayı, çok güçlü bir anti bakteriyel özellik taşımaktadır.
• Ayrıca kolajen üretimini arttırıcı etkisi ile de cildin yaşlanma sürecini geciktirir. Cildin daha sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur.
• Ağız içi iltihaplanmalarında ve uçuk tedavisinde etkilidir.
• Vücudu toksinlerden ve zararlı bakterilerden koruyucu etkisi vardır.
• Düzenli olarak tüketildiğinde mide kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu araştırmalar sonucu elde edilmiş önemli bir bulgudur.
• Yara ve kesiklerin iyileşme sürecini hızlandırır ve kolaylaştırır.
• Kulak enfeksiyonlarında da faydalıdır. İyileşme sürecini kolaylaştırır ve kulak ağrısını azaltıcı etki gösterir.

Aynısefa çayı hazırlamak için ilk olarak bir su bardağı suyu cezveye alın ve kaynatın. Kaynamaya başlayan suyun içerisine 15 gram kurutulmuş aynısefa bitkisi ekleyip karıştırın. Kısık ateşte 5 dakika kaynatıp altını kapatın ve demlenmeye bırakın. 15 Dakika sonra süzerek tüketebilirsiniz. İsteğe göre limon damlatılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git