Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir ?
23 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 54 kez okundu.

Ayak şişmesinin iki durumu vardır. Ayak şişmesi ayakta uzun süre kalan kişilerde ve uzun süre ayakları aşağı şekilde oturan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Ayak şişmesi basit bir şey olarak görülse de altında yatan büyük sorunlar olabilir, bazı önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Ayak şişmesi, hipertansiyon hastalarında, hamilelerde, uzun süre sıcakta kalan kişilerde, uzun süre hareketsiz kalan kişilerde, dolaşım problemleri olanlarda, eklem sorunlarında, incinme ve burkulmalarda, aşırı tuzlu gıda tüketen kişilerde, dolaşım problemleri olan kişilerde sıklıkla görülebilir.

Ayak şişmesi bu durumlar dışında oluşuyor ve uzun süreler ayaklarınız şiş duruyorsa doktora gitmekte fayda vardır. Aynı zaman da ayak şişmesinin metobolik, hormonal, genetik, dokusal, damarsal gibi nedenleri de olabilir. Ayak şişmesi erken fark edilmeyerek önemsenmezse, şişlik dize kadar çıkabilir. Yürümek zorlaşabilir. Ayak şişmesini engellemek için neler yapabiliriz?

Ayak şişmesini en aza indirmek ve önlemek için; uzun süre ayakta kalmamalı, dinlenirken veya otururken ayaklarımız aşağıya doğru değil yukarıya kaldırılmalı, yürüyüş, koşu gibi sporlar yapılmalı, tuzlu gıdalardan uzak durulmalı, eğer aşırı kilonuz var ise kilo verilmeli, sıcak havalarda dışarıda çok durulmamalı, serin yerlerde dinlenilmelidir. Başlı başına sebep olabileceği hastalıklar ise damar sertliği, damar tıkanıklığı, kalp hastalıklarıdır. Bu durum fark edildiğinde en yakın doktora başvurulmalı ve tedavi görülmelidir.

Ayak şişmesi önemsenmeyecek bir durum değildir. Ayakların ve bacakların şişmesi ödem oluşmasından da kaynaklanabilir. Ödemin vücuttan atılması için ödem attırıcı yöntemler kullanılabilir. Yürüyüş ve spor ihmal edilmemelidir. Şişliklere bazen ayaklarda yanma, ağrı, uyuşma, soğukluk veya aşırı sıcaklık hissedilebilir. Ayakların şiştiği en kolay ayakkabıların ayağa olmamasından belli olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git