Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?
23 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 230 kez okundu.

Ayak kokusunun bir çok nedeni vardır. Ayak kokusunu gidermek için bu nedenlerin ne olduğunu tespit etmek gerekir.

Ayak Kokusunun Nedenleri

Ayak kokusunun temel nedeni ayağın terliyor olmasıdır. Ayak yüzeyi kalın bir ölü deri ile kaplıdır. Bu bakımdan özellikle kapalı kalan ayak terleyecek ve kokmaya neden olacaktır. Ancak ter tek başına koku nedeni sayılamaz. Ayak pek çok bakterinin oluşmasına ve çoğalmasına neden olacak bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kokuyu oluşturan etmenler bu bakteriler olarak karşımıza çıkar. Ayrıca bu bakteriler uzun tırnaklarda daha çabuk çoğalacaktır. Yani kısaca tırnakların uzun olması da ayak kokusunun nedenleri arasındadır. Diğer taraftan bazı sağlık sorunlarının da ayak kokusuna neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ayak kokusunun aşırı olması ve giderilememesi gibi durumlarda bir doktora başvurmak faydalı olacaktır.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Naylon çoraplar ayağınızın çabuk terlemesine neden olacaktır. Bu noktada ayakkabı seçimi de önem arz eder. Boğucu ve terlemeye neden olan ayakkabılar bu çoraplarla birlikte kullanılırsa ayakta terleme meydana gelecektir. Bu nedenle hem pamuklu çorap hem de hava alan ayakkabılar birlikte tercih edilmelidir. Diğer yandan ayakkabıların zaman zaman makinede yıkanmasında fayda görülmektedir. Bununla birlikte sıklıkla ayakların sabun ve su yıkanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca tırnakların uzamadan kesilmesi bakteri oluşumunu önler. Bu bakımdan ayak bakımına önem vermek gerekir. Bir çorabın bir günden fazla giyilmemesi ve mümkünse aynı ayakkabının her gün giyilmemesi de uygulanabilecek diğer yöntemlerdir. Ayaklar ölü derilere sahiptir. Bu bakımdan ayak bakımı önemlidir. Ölü derinin sıklıkla temizlenmesi önerilmektedir. Ayrıca ayakkabı tabanlarının sık sık değiştirilmesi önem arz etmektedir. Yaz aylarında mümkünse üstü açık ayakkabılar ve sandaletler tercih edilebilir.

Doğal Yöntemler

Lavanta yağı koku giderici özelliğe sahiptir. Leğenin içerisine 15 damla kadar lavanta yağı damlatıp üzerine su dökerek kullanabilirsiniz. Ardından on dakika kadar ayağınızı içerisinde bekletmeniz fayda sağlar. Diğer taraftan aynı yöntemi sirke ile de uygulamak mümkündür. Ancak sirkeyi bir veya iki bardak ekleyerek kullanabilirsiniz. Ayrıca ayakkabıların hava alacak şekilde balkonda bulundurulması da fayda sağlar. Bununla birlikte ayakkabının içerisine bir kaç tane karanfil koymak kullanmadığınız süre içerisinde kokuyu giderecektir.

Pudra ve Sprey

Piyasada çok çeşitli ayak kokusu giderici malzeme bulunmaktadır. Bunlardan biri spreylerdir. Bu spreyler ayakkabının içerisine sıkılır ve spreyin amacı ayakkabı içinde oluşabilecek zararlı bakterilerin giderilmesidir. Çeşitli markalar bulunmakla birlikte bu spreylerin en ünlüsü lapidak ayak spreyidir.
Öte yandan ayak budrası kullanmak diğer bir yöntemdir. Bu pudralar hem ayağa dökülerek hem de ayakkabı içerisine dökülerek kullanılabilir. Pudranın amacı ayağın terlemesini önlemektir. Ayrıca ayakkabı içerisindeki kötü kokuları da giderecek olan budralar hoş bir koku vermektedir. Ayakların terlemesini önlemesi sayesinde bakteri oluşumu en aza inecek ayrıca ayakkabı içinde bakteri oluşumu da en aza inmiş olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git