At Kestanesi Çayının Faydaları Nelerdir ?

At Kestanesi Çayının Faydaları Nelerdir ?
23 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 249 kez okundu.

At kestanesi daha çok Balkan ülkeleri ve daha kuzey bölgelerde rastlanan bir bitkidir. Ancak Türkiye’de de bulunan bir bitkidir. At kestanesi çayı bu bitkinin yaprağından yapılır. 3 tatlı kaşığı at kestanesi yaprağı yeterlidir. Bir miktar su kaynadıktan sonra içerisine yapraklar eklenir ve on dakika sonra içmeye hazır hale gelir.

Bu çay daha çok kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kalp ritmini dengeleyerek kanın gerektiği gibi vücuda iletilmesini sağlar. Bu da pek çok hastalığın giderilmesi açısından önemlidir. Örneğin kronik venöz yetmezliği denilen ve bacaklarda karşılaşılan rahatsızlık için bu çay tavsiye edilir. Bacaklardaki kanın damara yeniden iletilmesi ile ilgili olan bu sıkıntı at kestanesi çayı sayesinde ortadan kalkabilmektedir. Diğer taraftan hemoroid hastaları için de oldukça rahatlatıcı bir içecek olarak karşımıza çıkar. Bacaklardaki şişlik ve rahatsızlıkların ortadan kalkması için yardımcı olacak bu çay aynı zamanda ağrı kesici bir etkiye de sahiptir. Genelde kaslardan kaynaklanan ve geceleri ortaya çıkan ani kıramplar bu içecek sayesinde ortadan kaldırılabilir. Ayrıca ayak bileğinde meydana gelen şişlikler ile varsiler için de bu çayı tüketmek fayda sağlayacaktır. Diğer yandan sebepsiz kaşıntılar için veya şişkinlik hissi için tercih edilebilir bir içecektir.

Bu içecek içerisindeki antitussif olarak isimlendirilen besleyici destek sayesinde kemik ve kas gelişimi için fayda sağlar. Diğer taraftan kemik rahatsızlıklarının ortadan kalkması için de yardımcı ürün olarak tercih edilebilir. Ayrıca bu bitkinin cildi genç tuttuğu bilinmektedir. Ciltteki gerginliği azaltması aynı zamanda sivilcelerin de ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu bitki çayının enerji verdiği bilinmektedir. Bu sayede kış aylarında üşümeyi en aza indirecektir. Ayrıca içeceğin kan hücrelerinin tazelenmesine yardımcı olduğu biliniyor. Bu bakımdan yaraların iyi olması ve egzema gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olması yönüyle tercih edilebilir. Diğer taraftan saçların daha gür olması için de bu içecek tüketilebilir. Öte taraftan beyin için de bu bitkinin çok faydalı olduğu bilinmektedir. Genelde unutkanlık için tercih edilir. Bununla birlikte bu çay karaciğeri besler ve mide dostudur. Sık sık ishal rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan bireyler bu çayı rahatlıkla tüketebilir. Ayrıca demir eksikliği gibi rahatsızlıkların da ortadan kalkması için yardımcı olacaktır. Diğer taraftan bu bitkinin kansızlığı önlediği de bilinmektedir.

At Kestanesi Çayının Yan Etkileri

Bilinçsiz şekilde tüketilmesi halinde zehirleyici bir etkiye sahiptir. Mide bulantısı ve baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca fazla tüketmek böbrek rahatsızlığı olanlar için tehlikeli olabilir. Aynı şekilde karaciğer için de aynı durum söz konusudur. Diğer taraftan hamile kadınlar ile emzirme döneminde olan kadınlar için tüketilmesi tavsiye edilmez. Bu bakımdan yan etkilerinin önüne geçmek için hem dikkatli ve bilinçli kullanmak gerekir hem de güvenilir ürünleri satın almak önem arz eder.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git