Aslanpençesi Çayının Faydaları Nelerdir ?

Aslanpençesi Çayının Faydaları Nelerdir ?
20 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 235 kez okundu.

literatürde Allcemilla vulgaris olarak bilinen bu bitki saymakla bitmeyecek faydalara sahiptir. Özellikle doğru kullanılırsa daha çok fayda sağlayacak olan bitkiden kür elde etmek de oldukça kolaydır.

Kür Nasıl Hazırlanır?

Aslan pençesinin çayı hazırlanabilir. Bir fincan sıcak su içerisine bir çay kaşığı aslan pençesi koyarak demlemeye bırakmak suretiyle hazırlanabilir. Birkaç dakika beklenildiği zaman çay içmeye hazır hale gelecektir. İçerisine tat vermesi açısından bir miktar bal da katılabilir. Diğer yandan rahatsızlık duyulan bölge için de yapraklarını kullanmak mümkündür. Önce yapraklar iyice yıkanır. Ardından iyice ezilerek belli bir kıvama getirilir. Daha sonra rahatsızlık duyulan bölgeye uygulanır. Ayrıca banyoda bu bitkiyi kullanmak mümkündür. Öncelikle bir gün önceden bir miktar suyun içine 200-300 gram aslan pençesi konur. Bekletildikten sonra banyo için hafif ısıtılır ve kullanılır.

Aslan Pençesi Faydaları

Kadınlar gündelik hayatta pek çok rahatsızlıkla karşılaşmaktadır. Bu bakımdan özellikle kadın hastalıklarının tedavisinde oldukça fayda sağlayacak olan bu bitki tercih edilebilmektedir. Geciken adet dönemlerinde adetin düzene girmesi için kullanılabilir. Diğer taraftan adet sancılarını hafifletmek için de bu bitki tercih edilebilir. Özellikle ergenlik döneminde yaşanacak sancılı dönemlerde sürecin rahat atlatılabilmesi için fayda sağlayacaktır. Diğer taraftan menopoz dönemimde de oluşabilecek rahatsızlıklar için bu bitki tercih edilebilir.

Öte yandan hamile kadınlarda baş dönmesi şeklinde gelişebilecek rahatsızlıkları gidermek adına bu bitki tercih edilebilir. Bununla birlikte apseli yaralar veya çıban oluşumları için kompres yöntemi kullanılarak uygulanabilir. Ayrıca çayının da bu tür rahatsızlıklarda işe yarayacağını unutmamak gerekir. Özellikle kangren ve apse yaraları gibi durumlarda kompres yöntemi daha etkili olacaktır.

Bu bitki ağrı kesici ve kas güçlendirici etkiye sahiptir. Mesela düşük riski olan kadınların rahim kaslarının güçlenmesi için oldukça önemlidir. Diğer taraftan diş çekimi sonrasında gargara yapmak için kür hazırlanabilir. Ayrıca bu gibi durumlarda kanamaların azalmasına yardımcı olacak bu bitki doğum sonrası rahatsızlıkları için de kullanılabilir. Yaralanmaları için özel kürler yaralı bölgeye uygulanır. Bu bitki zor doğum yaşama ihtimali olan kadınlar için de işe yarar bir özelliğe sahiptir. Bu gibi durumlarda on gün boyunca kürleri uygulamak fayda sağlar.

Aslan Pençesi çocuklarda kas güçlenmesi için kullanılabilir. Banyo sırasında suya katılarak kullanmak fayda sağlar. Diğer taraftan gözün gelişmesinde sorun olan çocuklarda veya göz rahatsızlığı olan gençlerde bu bitki fayda sağlayacaktır. Bu bitki sara hastaları için de önerilir. Ayrıca idrar söktürücü özelliği sayesinde pek çok insan tarafından tercih edilir. Genelde şeker hastaları veya uyku problemi yaşayanlar bu bitkiye başvurabilmektedir. Vücutta yağlanmayı da önleyen bu bitki yağların vücuttan atılmasına da yardımcı olacaktır. Bu özelliği ile fayda sağlamak adına çayı hazırlanabilir. Bu yönden fayda sağlaması için özellikle yüksek dağlarda yetişen aslan pençesi toplanarak kullanılabilir.

Bu çayın genelde ağrı kesici özelliği ve yaralara iyi gelmesi nedeniyle tercih edildiği bilinmektedir. Özellikle kadın rahatsızlıklarını gidermek için bulunmaz bir nimettir. Adet dönemi sancılarını hafifletmek için iyi geldiği bilinmektedir. Diğer taraftan menopoz dönemi sıkıntılarını gidermek için tercih edilen bir içecektir. Öte taraftan bu içeceğin kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Demir eksikliği görülen bireylerde diğer besin ürünleri tüketildikten sonra fayda sağlanamamışsa bu çayı tüketmek işe yarayabilir.

Bu çay aynı zamanda diğer kan değerleri açısından da önemli bir içecektir. Kan basıncını dengeler ve şeker hastalığına bağlı rahatsızlıkları en aza indirir. Bu çayın şeker tedavisine yardımcı olarak kullanıldığı bilinmektedir. İnsülin değerini düşürmek adına bu çay tercih edilebilir.

Aslanpençesi çayı özellikle kadınlara yönelik pek çok faydayı içerir. Örneğin gebe kalma problemi olanların düzenli olarak tüketmesi gebelik ihtimalini yükseltecektir. Diğer yandan meme kanserine ve rahim kanseri ile diğer rahim rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. Bu rahatsızlıkların etkisinin azalması için yardımcı olur. Ayrıca erkekler için prostat kanserini önleyici bir etkisi olduğu bir gerçektir.

İnsanlar çeşitli sebeplerle bulantı yaşayabilir. Ciddi sebeplere dayanmayan bulantılar için bu çay iyi bir çözümdür. Diğer taraftan baş ağrısını veya boğaz ağrısını gidermek için bu içecek tercih edilebilir. Ayrıca uyku problemi yaşayan kişilerin akşam üzeri günde bir bardak tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Bu çay mide rahatsızlıklarının etkisini kırmaya yardımcı olur. Özellikle mide spazmlarını gidermek için tercih edilebilir bir içecektir. Bu bakımdan kas problemleri konusunda bu içeceğe yönelmek fayda sağlayabilir. Özellikle kasların rahatlaması açısından oldukça faydalı bir içecektir.

Çayın ishal için tercih edilebileceği biliniyor. Fakat fazla tüketilmesi olumsuz etkilere neden olabilir. Bunun yanı sıra bu içeceğin romatizma tedavisi için kullanılabileceği biliniyor. Diğer taraftan karaciğer için oldukça faydalı olan bu içecek karaciğer şişkinliğinin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca karaciğere bağlı vücudun diğer bölgelerinde görülen rahatsızlıkların hafiflemesi için bu içecek iyi bir tercih olur.

Yan Etkileri

Bu çayın yan etkileri hakkında bilimsel veriler pek yoktur. Ancak yine de hamile kadınların veya gebelik riski olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca aşırı tüketilmesi zehirleme etkisi yapacaktır. Bunun yanı sıra gerekmediği sürece keyif için tüketilmemesi gereken bir içecektir. Ayrıca kan rahatsızlıkları nedeniyle ilaç kullanan kişilerin tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git