Aşırı Kaygılı Ebeveynin Çocuğun Gelişimine Etkileri

Aşırı Kaygılı Ebeveynin Çocuğun Gelişimine Etkileri
16 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 281 kez okundu.

Aşırı kaygılı ebeveynin çocuğun gelişimine etkileri.Bu konu ile ilgili öncelikli olarak şunu söylemek gerekir: Eğer siz çocuğunuzun kaygılı, hayata karşı endişeli büyümesini istemiyorsanız, o zaman aynı şekilde siz de kaygılı olmamayı öğrenmelisiniz. Anca o zaman çocuğunuz da sizi örnek alacak ve kaygılı olmaktan kurtulacaktır.

Evet, ebeveynler çocuklarını büyük ölçüde korumaya odaklıdırlar ama her şeyin olduğu gibi bunun da bir ölçüsü olmalıdır. Gereğinden fazla hissettirilen korumacı tavır, kaygı hali çocuğun ruhsal gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Aşırı kaygılı ebeveyni olan çocuk ta hayata karşı duruşunda hep bir korku ve adapte olamama endişesi yaşayacaktır. Çünkü, bir zamanlar sırf ya zarar gelirse, ya bir şey olursa diye düşünülerek hiçbir ortama sokulmamış olacaktır. Bu yüzden ebeveyn olarak kaygılarınızı yenmeye çalışın ve çocuğunuzu girmek istediği ortamlara sokun, bırakın gitmek istediği yerlere gitsin. Böylece en azından ne yaparsa kendine zarar gelebileceğini ya da yaptığının kötü olduğunu kendi de deneyerek öğrenmiş olacaktır. Bunların yanında, aşırı kaygı sahibi ebeveyne sahip çocuklar yeni şeyler denemeye de korkarlar, yapamam, ya yapamazsam ne olur gibi düşünceler ile adım atamazlar. Yaptıkları işlerden emin olamazlar, içlerinde hep bir endişe taşırlar.

Son olarak; aşırı kaygı taşıyan aileler, çocuklarının hayatlarına çok fazla karıştıkları ve aşırı kontrol etme isteği içerisinde oldukları için bu da çocuğun kendi hayatında problem çözme becerisinin de oluşmamasını sağlayacaktır. Bakıldığında da yapılan araştırmalara göre, kaygılı ailelerin çocuklarında anksiyete görülme riskinin de fazla olduğu görülmekte.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git