Arpa Çayının Faydaları Nelerdir ?

Arpa Çayının Faydaları Nelerdir ?
23 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 234 kez okundu.

Arpa çayı aroması bakımından keyfi bir içecek olarak dahi tüketilebilir. Günde 2 fincan tüketilmesi tavsiye edilir. Pek çok faydası bakımından çokça tüketilen içecekler arasında da gösterilmektedir. Bu faydaları sıralamak gerekirse:

1-) Bu bitki lifli bir besindir. Vücudun lif ihtiyacını karşılar. Bu sayede kanserojen yabancı besinlerin vücuda girmesini engelleyen bu içecek diğer taraftan kolesterole de iyi gelmektedir. Ayrıca lif olması tok tutan bir besin olmasını sağlamıştır. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olur.

2-) Genelde soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklarda tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Koruyucu olması bakımından tercih edilen bir içecektir. Ayrıca ateş düşürücü özelliği sayesinde kışın çok tercih edilir. Bunun yanı sıra grip ve nezle gibi rahatsızlıklarda tedavi edici bir etkiye sahiptir. Öte yandan bronşit ve astım hastaları için de bu içecek önerilmektedir. Hem nefes açıcı hem de öksürük giderici olması önem arz eder.

3-) Magnezyum ve potasyum ihtiyacı için önerilen içeceklerden biridir. Diğer taraftan kalbi beslediği ve kalp sağlığı açısından faydalı olduğu bilinmektedir. Kan basıncını dengeleyip kalbin işini kolaylaştırmaktadır. İçerisinde fosfor olması hücre yapılarının güçlenip hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bu bakımdan hem kalp için hem de vücuttaki diğer kaslar için yapıcı bir etkiye sahiptir.

4-) İçerisinde B vitamini bulunmaktadır. Bu sayede sinir sistemini güçlendiren bu içecek beyin fonksiyonlarını korur. Unutkanlığa karşı etkili bir çözümdür. Öte yandan B vitamini eksikliği olan kişilere tavsiye edilmektedir.

5-) Safra taşı oluşumunu önleyen bu içecek aynı zamanda safra kesesi için oldukça faydalıdır. Yapıcı etkisi sayesinde özellikle tedavi edici bir yönü vardır.

6-) Meme kanseri ve kolon kanserine karşı koruma sağlar. Bu içecek genelde sindirim sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Bu bakımdan kolon kanserine oluşturan etmenlerin vücuttan atılmasını sağlar. Diğer taraftan hazımsızlık problemini önleyecek olan bu içecek hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de hastalıkların vücuda girmesini önler.

7-) Şeker hastaları abartılı olmamak kaydıyla bu içeceği rahatlıkla tüketebilir. Ayrıca şekere bağlı rahatsızlıklarda rahatlama yaşatacak olan içeceğin iyileştirici etki yaptığı da bilinmektedir. Diğer yandan arpa çayı İskorbüt hastalığı için de tedavi amaçlı kullanılabilir.

😎 Cilt güzelliği açısından tavsiye edilir. Özellikle soğuduktan sonra cilde uygulanır. Lekeli yerlerde çözüm üretebilecek olan bu içecek düzenli olarak her gün uygulanabilir. Diğer taraftan arpa çayının diş etlerini güçlendirdiği bilinmektedir. Ağız sağlığı açısından tercih edilebilir bir besindir.

Arpa Çayı Hazırlanışı

Bu çay kavrulmuş arpadan elde edilebilir. Bu bakımdan kavrulmuş olarak satın almak en doğrusudur. Aktarlarda veya bazı marketlerde bulmak mümkündür. Ayrıca arpayı kendiniz fırında da kavurabilirsiniz. Öncelikle iki litre kadar su kaynatılır. Ardından üzerine bir 3-5 çay kaşığı arpa ilave edilir. Birkaç dakika kısık ateşte kaynamaya devam ettikten sonra 10 dakika kadar demlenmeye bırakıp içebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git