Annelerin Disiplin Verirken Yaptığı Hatalar

Annelerin Disiplin Verirken Yaptığı Hatalar
23 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 231 kez okundu.

Annelerin disiplin verirken yaptığı hatalar.Disiplinden bahsettiğimiz zaman burada aslında çok ince bir çizgiden de bahsetmek gerekir. Çocuğa disiplin verirken bunu ne çok gevşek vermeliyiz ne de çok katı.. Şöyle başlamak gerekir. Öncelikle, çocuğa disiplini aşılarken, ses tonunun çok önemli bir rolü vardır. Ses tonunuz çocuğunuza karşı ne kadar yumuşak, iyimser olursa bu onun davranışlarını değiştirmeniz konusunda size artı puan olarak geri dönebilir. Fakat bunun yanında ne kadar sert ve otoriter konuşursanız bu da bir o kadar ters tepecektir.

Disiplin aşamasında çocuğunuza çok katı olmayın ve şunu da unutmayın. Asla değişmez kurallar diye bir şey yoktur. Yani bir kural koymuşsunuzdur mesela, bir yerde çocuğunuz bir takım şeylere uymadığı zamanda illa böyle olacak, kural neyse o gibi net ve değişmez tavırlarınız bu evrede maalesef ki sonuç vermeyecektir. Bu yüzden kurallarınızı dayatmak yerine, bir müddet çocuğunuzun sakinleşmesini bekleyerek ona öyle hatırlatmayı yapmalısınız. Bu sayede hırçınlığı da zaten geçeceği için sizi daha rahat anlayabilecektir ve sizi reddetme olasılığı daha da düşecektir ama kuralları ona dayattığınız zaman hep kat ve kat daha hırçınlaşacaktır.

Son olarak önemli konulardan bir tanesi de aslında çoğu insanda olan bir hata. Acelecilik. Ebeveynlerin disiplin verme aşamasında yaşadığı bu durum zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır. Unutmayın ki, bir tohum aldığınızda onu saksıya ektikten sonra her gün bıkmadan suladığınızda size hoş kokulu çiçekler sunar. O yüzden biraz sabır demelisiniz ve bu yolda mümkün mertebe hızlı adımlar yerine gerekirse yavaş ve daha sağla adımlar atmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git