Anne Karnında Bebek Sesleri Duyar Mı ?

Anne Karnında Bebek Sesleri Duyar Mı ?
9 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 82 kez okundu.

Evliliğin belli bir zaman sonra meyvesinin alınması karşılıklı istekler doğrultusunda karar verilerek, planlı bir şekilde olması her iki çiftinde bu duyguya hazır olmalarının bir göstergesidir. Önemli olan bir anlık zevkin ürünü değil, isteyerek bir çocuğun dünyaya gelmesidir. Bu duygu ile tüm hazırlıklarını yaparak büyük aşkla anneliğin her bir anını doyasıya yaşarken bebeğin anne karnında gelişimi de sağlıklı olacaktır.

Annenin hamile kalması ile bebek her hafta farklı bir gelişim ile kendini tamamlar. Bu açıdan bebek haftalara göre takip edilerek gelişimi kontrol altında tutulur. Annenin karnının yavaş yavaş büyüyüp onun varlığını hissetmeye başlaması ile anne adayı bebeği ile iletişim kurmaya onunla konuşmaya ve varlığından dolayı duyduğu heyecanı dillendirmeye başlar. Bebek 24. haftaya geldiğinde kulak tam şeklini almasına rağmen, 16. ve 17. haftalarda sesleri duymaya başlar. Bebeğin duyduğu sesler genelde annenin iç organlarının, özellikle de kalp atım sesi, bağırsaklar ve kan dolaşım seslerini duymaktadır. Bu sese aşına olan bebek doğduktan sonrada annesinin göğsünde o güvenli ortamı hissederek sakinleşmesine sebep olmaktadır.

Anne ve bebek gelişimi ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda, bebeğin dış ortam seslerini de duyduğu ve tepki gösterdiği anlaşılmıştır. Özellikle klasik müzik duyduğunda sakinleşirken kan basıncının düşerek oksijen seviyesinin yükseldiği, çok sesli ve gürültülü müzik ortamlarında ise sinirlenip bebeğin kalp atım hızının arttığı tespit edilmiştir.

Sizi duyuyor mu? diye bazen terettü de düşseniz de o siz duyuyor. Bu açıdan annenin özellikle bebek doğmadan önce iletişime geçmesi bebek sağlığı açısından önem kazanmıştır. Annenin büyüyen karnını sıvazlayarak bebeğine şarkılar söylemesi, onu ne kadar çok sevdiğini ve güvende olduğunu hissettirmesi doğum sonrasında da iyi bir iletişim kurmasına olanak sağlıyor. Özellikle anne karnında iken söylenen veya dinlenen müzik bebeğin sakinleşip uyumasında etkili oluyor. Anneyi hisseden bebeğin babasını da hissetmesi için onunla iletişim kurmasını sağlamalı ve birlikte zaman geçirmelidir. Bu şekilde geçirilen zaman ile bebek anne ve babayı hissederek kendini meydana getiren kişiler olduğunu anlayarak kendini güvende hissederken ,doğum sonrasında da onların kim olduğunu fark ederek, kendini yeni dünyasında da güvende hissederek huzur duyar.

Psikanalitik olarak insanı ve bilinç altı kodlamalarını araştıranlar insan gelişimi açısından çok daha ileriye giderek doğum öncesine kadar indirgenmiştir. Anne karnındaki gelişiminde bebek belli evrelerde ses ile bağlantı kurarak dış dünyayı tanımlamaya çalışmaktadır. Anne harici sesleri de algılamakta ve sesin şiddetine göre tepki vermektedir.

Bebeğin bu özelliğini bilen anne ve baba adayının bebekleri ile doğum öncesinde iletişim kurarak doğum sonrasında kendilerine alıştırmaları ve özellikle müziğin etkili iyileştirme ve sakinleştirme etkisini de kullanarak, doğum öncesi dinletilen müziğin, doğum sonrasında da bebeğe dinletilerek aşına olduğu bu müzik ile sakinleşip daha huzurlu uyuması sağlanabilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git