Anason Çayının Faydaları Nelerdir ?

Anason Çayının Faydaları Nelerdir ?
20 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 237 kez okundu.

Anason Çayı hazırlaması oldukça kolay olan içecektir. Hazırlamak için öncelikle anason tohumuna ihtiyaç vardır. Bir çay kaşığı anason tohumu küçük parçalar haline getirilir veya kıyılır. Daha sonra önceden kaynatılmış olan 2 fincan sıcak suya bu tohumlar eklenir. 5-7 dakika bekledikten sonra içebilirsiniz. Anason çayının tadını güzelleştirmek için içerisine bir kaşık bal veya bir miktar limon ilave edilebilir.

Anason Çayının Faydaları

Anason çayı hastalık sonrası oluşan kas rahatsızlıkları için tercih edilebilir. Ağrı kesici bir özelliği vardır. Spazmları, kas kasılmalarını ve krampları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Öksürüğü giderir ve balgamdan kaynaklı boğaz tıkanıklığı için fayda sağlar. Ayrıca anason çayı isal tedavisinde de yardımcı olacaktır. Diğer taraftan sinir krizini önler ve rahatlatır.

Anason çayı pek çok vitamini barındırır. Örneğin potasyum barındırması kalp için faydalıdır. Kalp ritmini düzenler ve kan basıncını dengeler. Ayrıca diğer vücut sıvılarının kontrol edilmesi açısından önemlidir. Bununla birlikte demir eksikliği bulunan kişilere anason çayı önerilir. Diğer taraftan bu içecek bakır, çinko ve magnezyum gibi minerallerin vücuda alınması için yardımcı olur.

Anason çayı antiseptik bir özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemine bağlı gelişen rahatsızlıkları önler. Hem bağışıklık sistemini güçlü tutar hem de virüsleri ve mikropları engeller. Özellikle yaralı bölgelerin enfeksiyon kapmaması için bu çay tercih edilebilir.

Bu çay sara hastalarının rahatlaması için fayda sağlar. Dikkatli ve düzenli kullanımı sara nöbetlerini engelleyecektir. Ayrıca sakinleştirici bir özelliğe sahip olması nedeniyle bu hastaları rahatlatacaktır. Sinir krizine bağlı kasılmaları önleyecek ve rahatlama sağlayacaktır.

Bu çayın bir diğer faydası da kırmızı kan hücreleri üzerindedir. Kan hücrelerinin beslenmesini sağlayan bu içecek ayrıca hücrelerin nefes almasına da yardımcı olur. Bu bakımdan gerekli enzimleri içerisinde bulundurması kan hücrelerini koruyan bir etki yaratır.

Anason çayı romatizmalar için yardımcı bir besindir. Bu bakımdan tedavi edici özelliği olmasa da romatizmaya bağlı ağrıların hafiflemesini sağlar. Diğer yandan eklem iltihaplarından veya diğer sebeplerden dolayı oluşan eklem ağrılarını da hafiften bu çay aynı zamanda sindirim sistemini de etkiler. Mide kasılmaları ve hazımsızlık gibi rahatsızlıkların hafiflemesi için faydalı bir içecek olan anason çayı çok yemek yemenin getirdiği rahatsızlıkları gidermek için tüketilebilir.

Cinsel sorunların giderilmesi için bu çay tercih edilebilir. İsteksizlik problemi yaşayan kadın ve erkeklerin libidosunun yükselmesi için fayda sağlayacak olan bu içecek diğer yandan adet ile ilgili problemlerin de ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Adet ağrılarını azaltacak olan bu çay aynı zamanda adet sonrasında oluşan damar fonksiyonlarındaki bozulmayı da önler.

Dikkat eksikliği olanlar anason çayını tercih edebilir. Sürekli bir dinç halini sağlayan bu içecek beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlar. Diğer yandan bu ay göğüs ağrılarını da dindirir. Ağız için antispetik olan çayın gargara niyetiyle kullanılması da mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git