Alıç Çayının Faydaları Nelerdir ?

Alıç Çayının Faydaları Nelerdir ?
21 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 240 kez okundu.

Alıç özellikle kurak bölgelerde dağlarda kendiliğinden yetişebilen bir bitkidir. Ormanlık alanlarda daha sık rastlanan bu bitkilerin gül cinsine ait olduğu bilinir. Elde etmesi oldukça kolay olan bu bitkiden çay yapmak da bir o kadar kolaydır. Bir çay kaşığı kadar kurutulmuş alıcın bir bardak kaynar suyun içerisine koyulması ile hazırlanır. Çay 10 dakika içerisinde demlenir. Alıç çayının faydalarına değinmek gerekirse:

1-) Bol miktarda vitamin içerir. Bu sayede antioksidan özelliği kazanan bu içecek vücudu zararlı bakterilerden koruyacaktır. Özelikle de C vitamini açısından zengin olması bağışıklık için fayda sağlar. Diğer taraftan A ve B vitamini içerdiğini de unutmamak gerekir. Ayrıca potasyum ve magnezyum içermesi fazla tüketilmemek kaydıyla kalp için besleyicidir. Bu besinin zengin içeriği sayesinde kanser çeşitlerine karşı koruma sağladığı da bilinmektedir.

2-) Hazımsızlığı gidermek için alıç çayı tercih edilebilir. Sindirim sistemi için oldukça faydalı olan bu çayın yemekten sonra tüketilmesi önerilir. Bu sayede iştah problemini de ortadan kaldıracak olan alıç çayı ishal problemi için de fayda sağlar.

3-) Alıç çayı kolesterolü düzenler. Bu bakımdan kolesterol rahatsızlığı olan hastaların düzenli olarak tüketmesinde fayda var. Diğer yandan bilimsel veriler kötü kolesterolü ortadan kaldırmak için alıç çayının fayda sağladığını kanıtlamıştır.

4-) Düz kaslar üzerinde geliştirici ve iyileştirici etkiye sahiptir. Özellikle kalp için iyi bir besinidir. Ayrıca bu çayın kan hücrelerinin gelişmesini sağladığı da bir gerçektedir. Diğer taratan kan basıncı nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıklar için alıç çayı önerilir. Kalp yetmezliği riskini azaltan alıcın diğer yandan hipertansiyon için tedavi edici ve koruyucu özelliğe sahip olduğu bilinir.

5-) Menopoz dönemindeki kadınlar için bulunmaz bir nimettir. Ağrıları azaltmak adına düzenli kullanmak gerekir. Ayrıca yumurtalıklar için güçlendirici etkiye sahip olan bu besinin sıcak basması gibi kadınlara yönelik menopoz dönemi problemleri için fayda sağladığı bilinir.

6-) Bu çayın tansiyon rahatsızlıklarında işe yaradığı bilimsel bir gerçektir. Özellikle yüksek tansiyon riski ile karşı karşıya kalanlar düzenli olarak bu çayı tüketerek tansiyonu dengeleyebilir.

7-) Uykusuzluk probleminin ortadan kalkması için bu çay önerilir. Genelde stres ve endişeye bağlı problemlerde uykusuzluk problemi çeken kişilerin başvurması gereken alıç çayı oldukça etkili bir yöntemdir. Diğer taraftan bu çayın rahatlatıcı bir etkiye sahip olması bir diğer tercih sebebidir. Hafif duygusal problemlerde antidepresan etkisi yaratan bu bitkinin bilinçli kullanılması gerekir.

😎 Fazla kilo problemi olanların yağ ve ödemi vücuttan atması için alıca başvurması tavsiye edilir.

9-) Bu çayın enerji verdiği bilinmektedir. Gün içinde halsizlik ve yorgunluk yaşayanlar alıç çayına başvurabilir. Diğer yandan bilişsel faaliyetlerin artması ve iş yaşamında verimin yükselmesi alıç çayı ile mümkündür.

10-) Özellikle yara ve pürüz gibi cilt rahatsızlıkları için alıç çayının oldukça verimli olduğu bilinmektedir. Diğer yandan egzema ve sedef rahatsızlığının ortadan kaldırılması adına alıç çayının düzenli kullanımı oldukça önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git