Akdiken Çayının Faydaları Nelerdir ?

Akdiken Çayının Faydaları Nelerdir ?
18 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 258 kez okundu.

Akdiken çayının faydaları nelerdir ? Akdiden çayı, çalı ailesinden gelen bir bitki türüdür. Boyu ortalama 8-10 metreye kadar uzayabilmektedir. Çiçekleri sarı renkte açmaktadır. Botanik alanda ismi ‘’cascara sagrada’’ olarak adlandırılmıştır.Nemi seven bir bitkidir. Nemli topraklarda daha kolay ve daha verimli şekilde yetiştiği bilinmektedir. Bilinen en önemli faydalarından bir tanesi kabızlık sorunu için çok faydalıdır. Müshil etkisi oluşturarak kişiyi rahatlatır. Tadı çok acıdır. Şeker veya bal ilave edilerek veya limon damlatılarak tüketilebilir. Akdiden çayı,bağırsakların temizlenmesini ve toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Basur hastaları içinde faydalı bir bitki çayıdır.

Uzun süre kullanılabilecek bir bitki çayı değildir. Bağırsaklara olan etkisi uzun süreli kullanıldığında aşınma ve bağırsak tembelliğine neden olabilir. Bağırsaklardaki yararlı bakterilerinde zarar görmesine yol açabilir. Bu nedenle düzenli kullanımı sakıncalıdır. Basur hastaları tuvalete çıkmayı kolaylaştırmak için içebilir.

Bitki çaylarından tam olarak fayda sağlamak için önceliğiniz doğru şekilde hazırlamak olmalıdır. Doğru şekilde akdiden çayı hazırlamak için öncelikle bir cezveye 2,5 su bardağı su alın ve kaynamaya bırakın. Kaynayan suyun içerisine 1 çay kaşığı akdiden bitkisi ilave ederek karıştırın.Kısık ateşte 3-5 dakika kaynatın.Daha sonra altını kapatarak 10 dakika demlenmesini bekleyin. 10 dakika sonra çayınız hazır süzerek tüketebilirsiniz. Bal veya limon suyu ile tatlandırabilir siniz. Tadı biraz acımsı olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git