Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir ?

Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir ?
21 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 239 kez okundu.

Ahududu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bunun için kurutulmuş ahududu yaprağına ihtiyaç duyulacaktır. Ancak taze yapraklar kullanmakta da sakınca yoktur. Diğer yandan bir yıldan fazla süredir bekleyen yapraklar tavsiye edilmez. Hazırlanışı tıpkı çay demlemek kadar kolaydır. İki litre suyu kaynattıktan sonra içerisine iki veya üç yemek kaşığı ahududu yaprağını döktükten sonra demlenmeye bırakmak gerekecektir. İçerisine az miktarda ısırgan otu eklemek vücuttan toksin atmanıza yardımcı olacaktır.

Hamilelik Döneminde Ahududu Çayı

Hamile kadınlar bitkisel çaylar bakımından istedikleri gibi tercih yapamamaktadır. Ancak ahududu çayı hamile kadınların gönül rahatlığı ile tüketebileceği içecekler arasında gösterilir. Hamilelik döneminde kadınlar çeşitli rahatsızlıklar yaşar. Bu rahatsızlıklar son üç ay daha da şiddetlenir. Ancak ahududu çayı bu evrelerdeki ağrıları ve sıkıntıları giderebilecek bir bitki çayı olarak karşımıza çıkar. Özellikle bu dönemin travmaları bu çay sayesinde azalacaktır. Ancak ahududu çayının hamilelik döneminin 4. ayından itibaren tüketilmesi tavsiye edilir. Günde iki defa tüketilmesi halinde kas gelişimini güçlendirecek olan bu çay pek çok vitamini ve minareli de içerisinde bulunur. Kalsiyum bakımından zengin olan içeceğin özellikle rahim kaslarının güçlenmesi konusunda yardımcı olacağı bir gerçektir. Bu sayede kanamaların da önüne geçilmiş olunacaktır. Böylece kasılmalar azalacak ve doğumun daha kolay gerçekleşmesi sağlanacaktır. Özellikle sezaryen doğum sonrasında rahim kaslarının iyi olması açısından fayda sağlayacaktır.

Ahududu Çayının Diğer Faydaları

Bu bitki bünyesinde bol miktarda potasyum barındırır. Bu sayede kan basıncını dengeleyecek olan besinin kalbi koruduğu da bilinir. Ayrıca kalp krizi riskini de azaltan bu içecek felç riskine karşı da koruma sağlar.

Bu çay bağışıklık sistemi üzerinde de oldukça etkilidir. Bünyesinde oldukça fazla C vitamini olması sayesinde gerekli olan beyaz kan hücrelerinin üretimine destek sağlar.

Çayın sindirim sistemi üzerinde de etkisinin olduğu bilinmektedir. Özellikle kabızlık problemi ile karşılaşan bireylerin bu çayı tüketmesi tavsiye edilir. Ayrıca mide ağrılarının giderilmesi için de ahududu çayı tüketilebilir. Bunun yanı sıra bu çay bağırsağın iyi çalışmasına, şişkinliğin giderilmesine ve düz kasların gelişmesine katkı sağlar. Ancak fazla tüketilmesi ishale neden olabilir.

Bu çay zayıflamak için tercih edilebilir. Spor öncesinde tüketmek enerjinizi artıracaktır. Bu sayede daha iyi spor yapacak ve rahatlama hissedeceksiniz. Ayrıca vücudu uyararak dengeli beslenmeye veya sindirim sistemine destek vererek zayıflamaya etki edecektir.

Ahududu bitkisi deri tahrişi üzerinde de işe yarar biz özelliğe sahiptir. Cilt yaralarının veya tahrişinin iyi olması için ahududu çayı tüketilebilir. Diğer taraftan bu çayın antioksidan özelliğe sahip olduğu bilinir. Ayrıca aknelerin iyi olması veya egzema probleminin ortadan kalkması için tercih edilebilir.

Yan Etkileri

Bilinçsiz kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. Özellikle hamile kadınlarda bilinçsiz kullanım geç doğuma veya kanamalara neden olabilmektedir. Ayrıca çayın musil etkisi yaptığı da bilinmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git