Ağız Kokusu Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Ağız Kokusu Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?
18 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 222 kez okundu.

Ağız kokusu hangi hastalıkların habercisi olabilir? Gündelik hayatta en önemli olan şey ağız yapısı ve temizliğidir. Her gün iş hayatı olmasa da ailemiz ile iletişimimizde konuşurken ağız kokusu hiç hoş bir durum değildir. İş hayatında ise karşınızdaki insan tarafından ciddiye alınmak bir yana dursun sizi dinleyemez hale dahi gelebilir. Bu bağlamda bakıldığı zaman oldukça olumsuz bir durum olan ağız kokusu, bazı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Bu hastalıklar genel olarak ağız yapısı ilgili olsa da bazı durumlarda iç organları da tetiklemektedir. Genel olarak bakılması gerekir ise ağız kokusu sadece ağız yapısı ile ilgili olmayabilir.
Ağız kokusunun en fazla habercisi olduğu genel olarak ağız içerisindeki yaralar ve iltihaplanma oluşumudur. Diş etleri, diş protezlerinde oluşan bazı sıkıntılar da ağız kokusu yapabilmektedir. Burun tıkanıklığı da ağız kokusu sonrasında oluşabilir. Bazı mide sorunları da ağız kokusu sonrasında oluşabilir. Reflü ya da bazı metabolik rahatsızlıkların da habercisi olan ağız kokusu, ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Bu ciddi hastalıklar sadece ağız kokusu belirtisi vermeyip diğer belirtiler ile beraber göz önüne alınmalıdır. AIDS ya da bazı kanser çeşitleri de ağız kokusu sonrasında ortaya çıkabilir. Akciğer ve kara ciğer kanseri de bir hayli rastlanılan sorunlardan bir kaçıdır. Kronik olarak ortaya çıkan bazı hastalıklar da bu listede yer alabilir. Bu bağlamda bakıldığı zaman böbrek yetmezliği, siroz, lösemi gibi hastalıklar da sıralanabilir.
Sonuç olarak bakarsak, ağız kokusunu önlemek tabii ki mümkündür. Ağız bakımı bu durumda oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra diş hekimine düzenli olarak gitmek de bu bakımların bir parçası olmalıdır. Ağız kokusunun dayanılmaz olarak devam etmesi ve bu durumun normal yaşantınızı etkilememesi için doktorunuza başvurmanız da da fayda vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git