Ağız Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağız Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?
27 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 254 kez okundu.

Ağız kanserinin tedavisi nasıl yapılır? Ağız kanseri tedavisine uzmanlaşmış olan kulak burun boğaz doktorları veya radyasyon onkoloğu yada medikal onkolog gibi doktorlar hep bir arada tedavi yöntemini konuşarak ağız kanseri yaşayan hastalara bir tedavi yöntemi bulmaktadırlar.

Eğer ki bu tedavi radyoterapi şeklinde olursa, ağızda ve boğaz bölgesinde yüksek enerji içeren ışınlar gönderilerek kanserli hücrelerin yayılımı önlenir ve aynı zamanda bu hücreler etraftan kaldırılır. Burada oluşmuş olan tümörün ne derece büyük olduğu ve hangi bölgeye yerleşmiş olduğu çok önemlidir. Tedavi buna göre belli bir aşamada belirlenir. Aynı zamanda bu tedavi devam ettiği sürece hastanın sürekli olarak ağız içindeki bakımını yapması gerekmektedir. Oluşabilecek her türlü etkilere karşı uygun bir hekim tarafından hastanın kolayca süreci atlatması sağlanabilmektedir.

Bir diğer tedavi yöntemlerinden biri tanesi kemoterapi. Kemoterapi çoğu kişinin de bildiği gibi ilaçlı bir tedavidir ve bu tedavi yöntemi kanserli hücrelerin üremesini engellemektedir. Kemoterapinin yan etkilerinden bir tanesi karaciğer ve böbreklerin olumsuz bir hareket oluşturmasıdır. Bu sebepten dolayı bu tedaviye başlanmadan önce hastalarda karaciğerde yada böbrekte bir bozukluk olup olmadığına bakılır. Aynı zamanda geçici bir durum olan saç dökülmesi de bu tedavi sırasında yaşanan olaylardan bir tanesidir. Bu sebepten dolayı dikkat gerektirir.

Bir diğer tedavi yöntemi cerrahi tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde lenf bezeleri dediğimiz bezelerin temizlenmesi amaçtır. Bu tedavi sürecinde yemek yeme esnasında zorluklar yaşanabilir. Bu süreçte aynı zamanda şişkinlikler meydana geldiği için bunların geçmesi birkaç gün değil de birkaç hafta sürebilmektedir. Özellikle de beslenme zorluklarından dolayı diyet programları doktorlar tarafından sürekli olarak uygun görülmektedir. Bu tedavi sonrasında hastanın durumuna göre Radyoterapi yada kemoterapiden hangisine devam edilip edilemeyeceği anlaşılır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git