Ağız Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Ağız Kanserinin Sebepleri Nelerdir?
26 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 231 kez okundu.

Ağız kanserinin sebepleri nelerdir?40 yaş üstü bireylerde daha sık rastlanılan aynı zamanda kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülebilen ağız kanseri son yıllarda büyük bir artış göstermiştir. Erken teşhis yapılmadığı takdirde ölümcül olmakla birlikte, erken teşhis yapıldığında başarılı bir tedavi ile bu hastalık atlatılabilir. Bu yazımızda sizler için ağız kanserinin sebepleri nelerdir buna hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Ağız kanserinin sebepleri genetik olabileceği gibi çevresel faktörlerden de kaynaklarına bilmektedir. Bu noktada ağız kanserine sebep olan en büyük etken sigara ve alkol tüketimidir. Kanserojen içeriye sahip Bu ürünlerin tüketilmesi halinde kişi bir kimyasala maruz kalır, bu kimyasal direkt ağız ile temas halinde olduğu için ağız kanserine sebep olabilmektedir. Genel bir araştırmaya bakıldığında ağız kanserine daha çok sigara ve alkol tüketenlerin yakalandığı görülmektedir. Buna ek olarak eğer pasif bir içici iseniz ağız kanserine yakalanma olasılığınız da yükselmekte. Bu sebeple sigara içmeseniz dahi sigara içilen ortamlarda bulunmaktan kaçınmalısınız.

Bunun yanı sıra ağız kanserine sebep olan bir diğer durum ise tütün çiğnemektir. Ağız içi astarlarına direkt olarak temas eden tütün kanserojen bir etkiye sebep olur. Bunun yanı sıra esrar ve uyuşturucu gibi maddeler ağız kanserine yakalanma riskini oldukça arttırmaktadır. Kullanılan maddelerin dışında eğer kişi çok fazla güneş ışığına maruz kalıyor ise ağız kanserine yakalanma riski de artış göstermektedir.
Aynı zamanda beslenme alışkanlıkları, yanlış diyetler, yanlış beslenme ve düzensiz beslenme ağız kanserine arttıran bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Doktor kontrolünde olmayan kulaktan dolma diyetler sebebi ile kişi bir takım eksiklikler yaşamakta ve bu durumda kanser riskini arttıran bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda saydığımız tüm durumlar kansere sebep olmakta ve kanser riskini arttırmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git