Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Nedir?

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Nedir?
24 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 234 kez okundu.

Adet öncesi gerginlik sendromu nedir? Adet kanaması kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları rahim içi tabakasının kan ile vajinadan atılmasıdır. Hormon değişikliklerine bağlı olarak gelişen bu süreçte adet döngüsünün başında östrojen hormonunun etkisi ile rahim içi tabakası kalınlaşır. Adet döngüsünün ortasında yumurtlama adı verilen bir döneme girilir. Ve genelde adet öncesi gerginlik sendromu diğer adıyla premenstrüel sendrom bu dönemde yaşanır. Değişen hormonlar vücudun kimyasını etkilediği için kadınların %75 oranında hormon düzeyine bağlı olarak hafif şikayetler ortaya çıkar. Fakat bazı kadınlarda günlük yaşantıyı etkileyecek biçimde ciddi şikayetler söz konusu olabilir.

Premenstrüel (adet öncesi) şikayetler fiziksel ya da psikolojik şikayetler olabilir. Hatta kültürel farklılıklara kadar varan şikayetler de söz konusudur. Kadınların günlük yaşantısını, işine odaklanmasını ve hatta sağlıklı düşünmesini etkileyecek düzeyde olan şikayetler özgüven yitimine bile neden olabilir.
Adet Öncesi Gerginlik Sendromu (PMS) Belirtileri Nelerdir?

PMS bulguları kendi içinde üç şekilde incelenmektedir. Bu bulgular hemen hemen her kadında aşağı yukarı aynı şekilde ortaya çıkmaktadır.
1. Fizyolojik (Fiziksel) Belirtiler:
* Memelerde hassasiyet ve ağrı
* Geçici kilo artışı
* Baş ağrısı
* Kabızlık
* Kas ve eklem ağrıları
* Bel ağrısı
* Gece terlemesi
* Sivilcelenme
* İshal
* Kasık ve karın ağrısı
* Karan bölgesinde kramp
* Halsizlik ve yorgunluk
* Ses ve kokulara karşı hassasiyet
* Karın bölgesinde şişkinlik
* İştah artışı

2. Psikolojik (Duygusal) Belirtiler:
* Depresyon
* Duygusal dalgalanmalar
* Gergin ruh hali
* Özgüven eksikliği
* Evham ve huzursuzluk

3. Kültürel Farklılıklara Göre Değişen Belirtiler:
Gelişmiş toplumlardaki kadınlarda adet öncesi sendromu depresyon, huzursuz ruh hali gibi psikolojik etkilere dayanırken, gelişmemiş toplumlardaki kadınlarda adet öncesi gerginliği olarak genellikle ağrı, halsizlik gibi fiziksel bulgular etkili olmaktadır. Kültürel yaşam alanı ve toplumsal etkiler kadınların tüm yaşantıları gibi adet döngülerini de etkilemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git