Adet Geciktirici İlaç Nasıl Kullanılır?

Adet Geciktirici İlaç Nasıl Kullanılır?
25 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 247 kez okundu.

Adet geciktirici ilaç nasıl kullanılır? Özellikle yaz aylarında kadınların adet dönemleri daha fazla sıkıntıya ve soruna neden olabilir. Aylar öncesinden planlanan düğün tarihleri, tatil planları gibi durumlarda adet görmek istemeyen kadınlar, adet dönemlerini özel günlerden sonraki günlere kaydırmak için adet geciktirici ilaçlar kullanabilir. Adet kanamasını sağlayan progesteron ve östrojen hormonlarının adet döngüsü zamanında salınmasını engelleyerek ilaç bittikten birkaç gün sonra adet kanamasını başlatan ilaçlara adet geciktirici ilaç denir.
Adet geciktirici ilaçlar progestin olarak da adlandırılır ve rahim içi tabakasını etkileyerek kanamayı engeller. Yumurtlamaya etki etmeyen adet geciktirici ilaç, hormonal bir bozukluğa neden olmaz, çocuk sahibi olmayı engellemez, kilo aldırmaz. Yalnızca adet kanamasının günlerini değiştirmeye yardımcı olur. İlaç kullanımı bırakıldıktan sonra kanamanın olması ile birlikte vücut, yeni bir adet döngüsü belirler.
Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?
Adet öncesi sendromuna benzer yan etkileri olabilir. Fakat bu yan etkilerin hiçbiri kalıcı değildir.
* Memelerde hassasiyet
* Vücutta gerginlik ya da şişlik
* Kabızlık
* Sinirlilik
* Baş ağrısı
* Adet gününde uzama
* Adet kanaması miktarında artış
Adet Geciktirici İlaçlar Nasıl Kullanılır?
1. Adet geciktirici ilaçların adeti geciktirmesi için beklenen adet gününden en az 1 hafta önce geciktirici ilaca başlamanız gerekir. Eğer ilacı geç kullanırsanız kanamaya engel olmayabilir.
2. Adet geciktirici ilaçlar, lekelenme yapabilir. Hapların düzenli kullanılması ve unutulmaması gerekir. Hapları kullanmayı unuttuğunuz takdirde ilaç etkisini yitirebilir ve adet kanaması başlayabilir.
3. Adet geciktirici ilaçların değişik çeşitleri vardır. Bazı ilaçlar günde 2 tane, bazıları ise günde 3 tane alınabilir. İlaçlar kutunun içinden çıkan kullanım kılavuzuna uygun kullanılmalıdır. Fazla doz alımı adet kanamasını daha çok geciktirmez, olumsuz sonuçlara yol açabilir.
4. Adet geciktirici ilaçlar ile en fazla 10 gün adet geciktirmesi yapmanız gerekir. Daha uzun süre adet geciktirmek için doktor kontrolü altında olmanız gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git