Adaçayının Zararları Nelerdir?

Adaçayının Zararları Nelerdir?
24 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Adaçayının zararları nelerdir? Adaçayı yıllardan beri süregelen medikal alanda bize sağladığı yararlarla anılmış ve mutfaklarımızda yer almıştır. Kökeni ballıbabagiller familyasındadır ve ilk olarak Akdeniz ve Orta Asya bölgesinde bulunmuştur. Fakat şuan bu bitki genel olarak her yerde yetişebilmektedir. Bu bitki adını “birçok şeye faydası var” şeklinde duyurmuştur. Sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıklara, midedeki rahatsızlıklara, yüksek ateşte ve mikropların öldürülmesinde ve daha sayılabilecek bir o kadar fazla rahatsızlıkta fayda sağlar. Diğer bazı bitkiler gibi adaçayının faydalarını belli bir bölge ile kısıtlamak imkansızdır. Örneğin kadınların regl dönemlerinde meydana gelen şişliklerinde rahatlama sağlar. Midenin ekşimesi durumlarında mideye rahatlık sağlar. Adaçayının cilde de faydası vardır. Sürüldüğü zaman ciltteki bazı rahatsızlıkların yok olmasında yardımcı olacaktır.

Adaçayının her bitki çayının tüketiminde olduğu gibi fazla tüketildiğinde meydana getireceği rahatsızlıklar ve yan etkileri vardır. Fakat adaçayında fazla tüketilmese bile bazı özel durumların meydana getireceği zararlardan bahsetmek mümkündür. Peki bu zararlar nelerdir? Adaçayının içerisinde bulunan thujone maddesi vücutta fazla miktarda alındığında zehir etkisi yaratabiliyor. Bu madde dolaylı olarak vücuda normalden fazla miktarda alındığında, karaciğerde ve sinir sisteminde rahatsızlıklara neden olabiliryor ve nöbetlere yol açıyor. Nöbetlere bağlı olarak kalıcı hasarlara neden olabilir. Bunun yanısıra kadınların hamilelik dönemlerinde adaçayı kullanmaları pek uygun görülmez. İçeriğindeki bu thujone kimyasalı düşük yapmalarına neden olabilir.

Akabinde emziren annelerin de adaçayı içmemeleri tavsiye edilir. Halk arasında bilimsel olarak kanıtlanmasa da adaçayı tüketen emziren annelerin sütünün azaldığına inanılmaktadır. Bu nedenle adaçayı tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Bir başka tavsiye diyabet hastalarının adaçayı tüketmemeleri gerekmektedir. Çünkü diyabet hastalarının kanşekerinin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle bu hasraların eğer kan değerlerinde bir düşüklük varsa, tibbi yardım almaları gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git