Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayının Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Adaçayının faydaları saymakla bitmez. Ancak yine de bazı yan etkilerinin bulunduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu bakımdan dikkatli ve bilinçli kullanmak önem arz eder.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır?

Hazırlaması oldukça kolaydır. Bunun için 2 çay kaşığı adaçayı yeterli olacaktır. Bardağın içine bu adaçayını attıktan sonra üzerine kaynar su döküp dinlenmesini beklemek gerekir. Maksimum 10 dakikada adaçayı demlenmiş olacaktır. Üzerinin kapalı olması soğumasını önleyecektir. Eğer tadının acı olduğunun düşünürseniz limon sıkarak veya bal ekleyerek de tüketebilirsiniz. Günde en fazla 2 bardak içilmesi tavsiye edilir.

Adaçayının Faydaları

Adaçayı en çok sakinleştirici özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. Stresli bir işle uğraşanlar çokça tercih etmektedir. Ancak beyne farklı faydalar sağladığını söylemek yanlış olmaz. Hafızayı güçlendirdiği ve zihnin gelişmesine katkı sağladığı bir gerçektir. Diğer yandan alzheimer rahatsızlığına karşı koruma sağladığı ve hastalığın ortaya çıkmasını geciktirdiği bilinmektedir.

Bu bitkinin sağlık açısından bilinen pek çok faydası vardır. Mesela düzenli tüketilmesi halinde saç köklerinin güçlü kalmasını sağlar. Saç dökülmesini yavaşlatır. Diğer yandan aşırı terleme sorunu olan insanların bu sorunu gidermesi için fayda sağlayacağı biliniyor. Bu bakımdan özellikle gece terlemesi olan kişilerin düzenli olarak kullanması tavsiye edilir. Bununla birlikte vücutta zararlı toksinleri doğal yoldan uzaklaştırmak için adaçayı önerilmektedir. Öte yandan astım veya bronşit hastaları rahatlamak amacıyla bu bitkiyi kullanabilirler. Ancak ilaç olarak kullanmak doğru değildir. Sadece hastalığın oluşturduğu etkilerde hafifletme sağladığı biliniyor. Ayrıca şeker rahatsızlığı olan hastaların kullanmasında bir sakınca görülmemektedir. Yüksek şekerin düşmesinde oldukça etkili olan bu bitki bu bakımdan da faydalı olacaktır.

Adaçayı özellikle sindirim sistemi açısından da önemli bir bitkidir. Sindirim sisteminin güçlenmesini sağlayan bu bitki aynı zamanda sinirsel ağrıların oluşmasını da önler. Diğer taraftan daha önce oluşmuş sinirsel ağrıların iyileşmesinde de kullanılabilmektedir. Bu bitkiden elde edilen çayın soğutularak ayrıca gargara olarak kullanılması da mümkündür. Ağız içinde oluşan yaraların iyileşmesini de sağlayan adaçayı boğaz ağrısı için de kullanılabilecektir. Diğer yandan adaçayının diş eti iltihaplarında kullanıldığı da bilinmektedir.
Adaçayı ayrıca safra kesesinin iyi çalışması için faydalıdır. Diğer taraftan idrar yolu enfeksiyonlarında tedavi edici özelliğe de sahip olduğu bilinmektedir. Menopoz sonrasında daha rahat hissedebilmek için kadınların tercih etmesi önerilmektedir. Oluşabilecek ağrıların da en aza indirilmesi için özellikle tavsiye edilir.

Adaçayının Yan Etkileri

Aşırı kullanımı beyin için zararlı olabilecektir. Fazla sakinleştirici özelliği bilinci zayıflatacaktır. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Diğer yandan hamile ve emzirme döneminde olan kadınlara tavsiye edilmemektedir. Ayrıca epileptik yani sıklıkla nörolojik rahatsızlığı nedeniyle nöbet geçiren kişiler kullanmamalıdır. Aşırı kullanımı diğer taraftan toksik etkisi oluşturur. Yani vücutta olmaması gereken bir bileşen oluşturur. Bu da vücut için zehir anlamı taşımaktadır. Diğer taraftan en fazla 1 hafta kullanılması gereken adaçayının uzun süreli kullanımında da bu etkileri görmek mümkün olabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git