A Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

A Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?
25 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 244 kez okundu.

A vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar?A vitamini karaciğerde depo edilmesinin yanı sıra, yeşil sebzelerden, bitkisel yağlardan, domatesten, havuçtan, tahıllardan, lahanadan, kuru yemişlerden, ve baldan tüketilerek de vücuda alınabilmektedir. Peki olursa bu vitaminleri ihmal eder ve vücudun gerekli duyduğu şeyleri vücuda almazsanız hangi hastalıklara yol açarsınız hiç düşündünüz mü?
A vitamini görme duyumuza önemli etkileri bulunan başlıca vitaminlerden bir tanesidir. Eğer ki kişi A vitamini eksikliği yaşar ise, görme bozukluklarından oluşan rahatsızlıkları hayatının içerisine almış olur. Özellikle de bu vitaminden kaynaklanan eksiklik kişilerde gece körlüğü oluşmasını sağlamaktadır. En kötü belirtisi ise kişilerde körlük sorunun meydana gelmesidir.
A vitamini eksikliği kişilerin kendilerini sürekli olarak yorgun hissetmesini sağlar. Böylece yorgun olan vücut gün içerisinde gerekli olan enerjiyi elde edememektedir.

Sivilce sorunu hepimizin başlı başına sinir olduğu bir sorundur. İşte A vitamininden kaynaklı olan eksikliklerde sivilce oluşumuna meyil vermektedir. Aynı zamanda deride döküntüler yaşamasını da sağlar.
Kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olan A vitamini, eğer ki vücut tarafından istenilen oranda alınmaz ise kemikleri olumsuz etkilemektedir. Özellikle büyüme çağında çocukların bu vitamini alması gerektiği altı çizili bir şekilde sürekli vurgulanmaktadır. Eğer de alınmaz ise eksikliğinde büyümede gerilemeler meydana gelmektedir. Yani direk olarak gelişime etki eder bir eksiklik oluşur.
A vitamini saçı besleyen ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olan önemli bir vitamindir. Fakat bu önemli vitamin vücutta eksik kaldığı zaman saçların kolay bir şekilde kırılmasına, cansız görünmesine ve hatta en kötüsü de dökülmesine neden olmakta ve sizi rahatsız eden bir hal olmaya başlamaktadır.

Aynı zamanda dişleri ve diş etlerini olumlu bir şekilde besleyen A vitamini, eksikliğinde kanamalara veya çürümelere zemin hazırlamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git