20 Yaş Dişleri Neden Çekilir?

20 Yaş Dişleri Neden Çekilir?
26 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 247 kez okundu.

20 yaş dişleri neden çekilir?Diğer adı akıl dişleri olan 20 yaş dişleri, alt ve üst çenenin en son sırasında toplam 4 tane olan 18-24 yaş aralığında çıkması gereken dişlerdir. Genelde yıllar içinde insanın çene yapısı çeşitli evrimlere uğrayıp daraldığı için 20 yaş dişleri çeneye gömülü olarak kalır. Bu nedenle kendine çıkacak yer bulamayan 20 yaş dişleri çene yapısındaki diğer dişleri sıkıştırarak enfeksiyon riski yaratabilir. Riskli olduğu durumlarda mutlaka çekilmesi ya da ameliyat yoluyla alınması gerekir.
Riskli Olan 20 Yaş Dişlerinin Yol Açtığı Sorunlar:
* Baş ağrısı ve zonklama
* Kulak ağrısı
* Ağız açıklığında kısıtlılık ve zorlanma
* Damak yaraları
* Ağızda şişlik
* Ağızda iltihap ve kötü koku oluşumu
Antibiyotik kullanarak bu belirtiler ortadan kaldırılabilir fakat bu belirtiler çoğu kez yinelenir. Ağızda çeşitli yaralara, iltihaplara ve şişliklere neden olabilir, sürekli bir ağrı yaratabilir. Bu nedenle gargara, ilaç ya da başka yöntemlerle geçiştirmek yerine ağızda hiçbir işe yaramayan 20 yaş dişleri mutlaka çekilmelidir.
20 Yaş Dişlerinin Çekilme Nedenleri:
1. Tümör Oluşumu: Gömülü şekilde olan 20 yaş dişleri nadiren çene tümörlerine neden olabilir.
2. Kist Oluşumu: Gömülü 20 yaş dişleri dişin etrafında kist oluşumuna neden olabilir. Kistler diş etine ve çene kemiğine ciddi zararlar verebilir. Bu durumda diş rahatsızlık vermese bile çekilmelidir.
3. Besin Gömülmesi: Temizlenmesi zor olan en arka tarafta kalan 20 yaş dişlerinde besin kalıntıların kalması nedeniyle çürükler ya da diş eti sorunları oluşabilir.
4. Ön Dişlerde Çarpıklık: 20 yaş dişleri diğer dişlerin düzenini bozarak, sıkıştırarak ön dişlerde çarpıklığa neden olabilir.
5. Öndeki Dişin Çürümesi: 20 yaş dişleri öndeki dişin köküne baskı yaparak dişin çürümesine neden olabilir.
6. Cerrahi Müdahalelere Engel Olması: Çene kırıklarında çene düzeltme ameliyatının yapılabilmesi için 20 yaş dişlerinin çekilmesi gerekir.
7. Sürekli Ağrı: Sürekli olarak baş ve kulak ağrılarına neden olur.
8. Apse: İltihaplı apse ve şişlik durumlarına neden olabilir.
9. Damak Yaraları: Damağa sürtünerek damak tahrişine ve yaralarına neden olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git