20 Yaş Dişi Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

20 Yaş Dişi Hangi Durumlarda Tehlikelidir?
27 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 224 kez okundu.

20 yaş dişi hangi durumlarda tehlikelidir?20 yaş dişleri, ağızda çıkan son dişler olan üçüncü azı dişleridir. Diğer adı akıl dişi olan 20 yaş dişleri, 17-25 yaşları arasında çıkan, alt ve üst çenenin en sonunda yer alan dişlerdir. Çene kemiğinde yeterli yer bulunmadığı zaman bazen 20 yaş dişleri çene kemiğinde gömülü kalabilir. Röntgen değerlendirmesinde gömülü olarak görünen 20 yaş dişlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. 20 yaş dişleri çevredeki dokulara zarar vermeden çıkarsa çekilmesi gerekmeyebilir. Eğer gömülü durumdaki akıl dişleri yanındaki dişe ya da çevre dokulara zarar veriyorsa mutlaka çekilmesi gerekir.
20 Yaş Dişlerinin Tehlikeli Olduğu Durumlar:
1. Ortodonti:
Özellikle de genç hastalar 20 yaş dişlerinin neden olduğu diş çarpıklıklarını gidermek ve dişlerini düzelttirmek için ortodontik tedaviye ihtiyaç duyar. Diş telleri ya da başka bir tedavi şekli ile diş bozuklukları giderilir.
2. Kist Oluşumu:
Gömülü olarak duran ya da yarısı çıkmış olan 20 yaş dişleri diş etinde ya da diş kökünde kist oluşumuna neden olabilir. Bazı durumlarda kistin içinde tümörler gelişebilir. Tümör çeneye yayılarak çene kemiğinin kırılmasına yol açabilir. Bu durumları önlemek amacıyla 20 yaş dişleri erkenden alınmalıdır.
3. Diş Eti Enfeksiyonları:
20 yaş dişlerinin tam çıkamaması durumunda bakteriler dişin etrafına yerleşerek birçok sorun oluşumuna neden olur. Ağız kokusu, ağzı açmada güçlük çekme, yüzde şişme, diş etlerinde şişlik ve ağrı gibi sorunlar enfeksiyon lenfleri ile yanak ve boyun bölgesine kadar yayılabilir. Bu nedenle yarı yarıya çıkmış olan 20 yaş dişleri de alınmalıdır.
4. Çürük Riski:
20 yaş dişinin iyi temizlenememesi zamanla dişte çürüklere yol açacağı gibi yanındaki dişin de çürümesine neden olabilir.
5. Protez:
Total protez kullanımında 20 yaş dişleri protezde uyumsuzluk yaratabilir. Bu nedenle protezi daha sağlıklı kullanabilmek için akıl dişleri çekilmelidir.
6. Basınç Ağrıları:
20 yaş dişi çıkabilmek için kendine yer bulmaya çalışarak diğer dişlere baskı yapar. Bu durum da baş ağrısı, diş ağrısı ve kulak ağrılarına neden olabilir. Akıl dişinin yanındaki dişte aşınmalar ve çürükler meydana gelebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git