Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?
24 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 220 kez okundu.

Zeytinyağının sağlığa faydaları nelerdir? Ege ve Akdeniz iklimleri başta olmak üzere ılıman iklimlerde yetişen zeytin ağacının meyvesinin hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmadan sıkma-özütleme işlemleriyle elde edilen sarı-yeşil arası bir renkte olan sıvı yağ olan zeytinyağı, içeriğinde oleik asit, fenolik bileşikler, oleuropein, hidroksitirosol, çoklu doymamış yağ asitleri, diğer önemli elzem yağ asitlerini, E vitamini, K vitamini ve kalsiyum, potasyum gibi birçok önemli minerali barındırmaktadır. Dolayısıyla sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

Tekli doymamış yağ asitlerinden olan ve bir tek zeytinyağında bulunan oleik asit, kolesterolün dengede tutulmasında, yüksek kolesterolün düşürülmesinde yardımcıdır. Biyolojik açıdan oldukça önemli olan fenolik bileşikler, serbest radikalleri bağlayarak bunların zararlı etkisini azaltırken aynı zamanda var iltihapları kurutucu ve kanama durdurucu etki gösterirler. Ayrıca yine yapısında çokça bulunan oleuropein, hidroksitirosol gibi fenolik bileşikler ve E vitamini sayesinde yüksek antidoksidan etki gösterir. Ayrıca fenolik bileşikler alzehimer hastalığının oluşumuna karşı da savaşır. Bunun yanında zeytinyağı sayesinde omega 3’ün omega 6’ya oranının dengede kalmasını sağlar. Eğer bu oran sağlanamazsa kalp rahatsızlıkları, bağışıklık sistemi bozuklukları ve kanser gibi çoğu sorunun kendilerini göstermelerini sebep olur. Dolayısıyla zeytinyağı, bu tür sorunların oluşma riskini azaltır. Ayrıca zeytinyağı, bağırsak florasını destekleyerek burada yaşayan bakterilerin gelişimini olumlu yönde etkiler. Bunun yanında sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.

Kan şekeri seviyesini düşürücü etkisi olan kimyasalları da yapısında bulunduran zeytinyağı, bu sayede TİP1 ve TİP2 diyabet hastalıklarının tedavi süreçlerine yardımcı olarak kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında zeytinyağı, saç ve cilt sağlığının devamlılığı için de önemlidir. Çünkü zeytinyağı güçlü bir nemlendirme etkisine sahiptir. Dolayısıyla çok kuru saçların nemlendirilmesinde, kuru ciltlerde, diz ve dirseklerdeki kurulukların giderilmesi ve beslenmesi için kullanılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
istanbul escort-